logo


‘Türkiye artık eski Türkiye değil’

erdoğan bayraktarÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Ülkemizin sırtındaki ölü toprağını attık, ayağındaki prangaları çözdük” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Ülkemizin sırtındaki ölü toprağını attık, ayağındaki prangaları çözdük” dedi.

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin büyük bir hızla gelişmekte ve kalkınmakta olduğunu belirterek, “Türkiye artık eski Türkiye değil. Çevremizdeki ve dünyadaki menfi durumlara rağmen ülkemiz için çok önemli icraatlar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“Yokluklar ve kıtlıklar arasından sıyrıldık ve uzaya uydu gönderen bir Türkiye’ye kavuştuk” diyen Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bu, eğitimle, bilimle, gayret ve çalışmayla gerçekleşti. Bu güzel ortamın sağlanmasında her birimizin emeği var. Ülkemizin sırtındaki ölü toprağını attık, ayağındaki prangaları çözdük. ‘Borç yiğidin kamçısıdır’ derler. Ülke olarak kamçılanmaktan, kemer sıkma politikalarından yılmıştık. Şimdi dev yatırımlar yapan, bu yatırımların projesini de finansmanını da üreten bir Türkiye’de yaşıyoruz. Türkiye’nin 2002 yılında IMF’ye 23,5 milyar dolar borcu bulunurken, biz bu borcu 10 yılda ödedik. Bu sadece bir borcun bitmesi değil, aynı zamanda bir dönemin bitmesidir de.”

Türkiye’nin, IMF’ye kesin olarak “hoşçakal” dediğini vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi:

“Birileri, ‘Tam bağımsız Türkiye’ diyor. Slogan atıyor. Tam bağımsız Türkiye ancak ekonomik kalkınma ve gelişme ile olur. Bağımsızlık lafla değil, icraatla olur. Biz, halkımızın desteği ile bunu başardık. IMF’ye borcumuzun son bölümü olan 422,1 milyon dolar tutarındaki taksiti ödedik. Uluslararası Para Fonu’na tek bir dolar dahi borç bırakmadık. Türkiye’yi IMF’ye borç veren bir ülke seviyesine yükselttik. O günleri hatırlayın. Her ay IMF heyetleri Türkiye’ye geliyor, heyetin incelemeleri büyük olay oluyordu. İş dünyası, piyasalar, esnaf, çiftçi, hatta sokaktaki vatandaş, IMF’den gelecek haberlere, heyetlerin görüşmelerine göre pozisyon belirliyordu. Türkiye’nin borcunu bitirmesi, tüm dünyada, hükümetimizin büyük başarısı olarak kabul ediliyor fakat muhalefet bunu itiraf etmekte bile zorlanıyor. Hala haksız suçlamalar ve kara çalmalarla meşguller.”

‘MİLLİ GELİR 3 KAT ARTTI’

Bayraktar, gelişme ve kalkınma yolunda, Türkiye’nin her alanda her türlü hizmeti gerçekleştirdiğini kaydederek, “2002 yılında milli gelirimiz 230 milyar dolardı. Şu anda milli gelirimiz yaklaşık 3 kat arttı. 2002 yılında 36 milyar dolarlık ihracat vardı. Şu anda ihracatımız 152,5 milyar dolara yükseldi. Türkiye, kendi insansız hava aracı İHA’yı, kendi ALTAY tankını, kendi roketlerini, kendi savaş gemisi MİLGEM’i, kendi savaş helikopteri ATAK’ı üreten ülke konumuna geldi. Kişi başına milli gelirimiz 3 bin 500 dolar seviyesinden 11 bin dolar seviyesine kadar yükseldi” ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak 2023’te kişi başına milli geliri 25 bin dolar seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini dile getiren Bayraktar, “Ülkemizi daha da ileriye götürmek için çalışmalıyız. Yoğun ve özverili çalışmalarla, zor şartlarda bile üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yapma gayreti ve azmi içinde olmalıyız. Hepimiz milletimize ve ülkemize daha iyi hizmet etme gayesini taşımalıyız. Bugün var, yarın yokuz” dedi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+9 = ?