logo


25 Eylül 2018

TÜRK VATANDAŞLIĞI İÇİN 250 BİN DOLARLIK KONUT DÖNEMİ BAŞLIYOR

İstisnai vatandaşlık şartlarına yeni eklenen madde ile Türkiye’den ev alan yabancılara vatandaşlık programları Türkiye’de uygulanmaya başlandı, alt limiti 250 bin dolara vatandaşlık 2018 yılında başlıyor.

Ülkemizden 250 bin dolar değerinde ev alan yabancı uyruklu kişilere Türk vatandaşlığı hakkı kazandıran yönetmelik meclisin gündeminde. Mayıs ayında resmileşmesine kesin gözüyle bakılan taslağa göre 250 bin dolarlık konut alan yabancılar Türk vatandaşlığına geçiş yapabilecek. Şu anki yönetmelikteyse asgari tutar 1 milyon dolar.

TÜRK VATANDAŞLIĞINDA %70 İNDİRİM DÖNEMİ

12 Ocak 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik, Türkiye’de minimum 1 milyon dolarlık konut satın alan yabancılara Türk vatandaşlığına sahip olma hakkı tanıyordu. Ancak seçim öncesi meclisten geçmesi beklenen Torba Yasa’da yer alan düzenlemeye göre bu rakam 250 bin dolara indirildi. Bu cazip indirim sayesinde yabancıların ülkemizde daha çok yatırım yapması ve ekonominin dış yatırımlarla desteklenmesi öngörülüyor.

İŞ KONUT ALMAKLA BİTMİYOR

Yabancılara danışmanlık hizmeti veren Ata Kurumsal kurucu ortağı Murat Sarıusta, yapılan güncellemenin yabancı yatırımcıları Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak konusunda daha da teşvik edeceğini ifade ederek şöyle dedi:

“Türk vatandaşı olmak isteyenler genelde Türkiye’ye yerleşmek isteyen insanlardan oluşuyor. Türkiye’ye yerleşip iş kuruyorlar ve istihdam sağlıyorlar. Kendi ülkelerindeki mal varlıklarını ve taşınmazlarını nakde çevirip buradaki bankalara aktarıyorlar, buradaki şirketlere ortak oluyorlar. Çocukları buradaki okullarda okuyor. Maddi açıdan durumu iyi olan bu insanlar, arkadaşlarına ve akrabalarına da Türkiye’ye yerleşme konusunda örnek oluyorlar. Kısacası 250 bin dolar ödeyip Türkiye’den gayrimenkul satın alıyorlar ancak en az bir o kadar daha iç piyasaya harcama yapıyorlar. Bunun ekonomimize ciddi faydaları olacaktır diye düşünüyorum.”

ARAP ÜLKELERİNDEN CİDDİ BİR İLGİ VAR

Türkiye’de yabancı uyruklu yatırımcılara geçtiğimiz yıl 22.234 gayrimenkul satıldı. İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Yalova yabancı yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği şehirler arasında. Türkiye’den en çok konut alan kişiler ise Irak vatandaşları oldu. 3805 konut ile başı çeken Irak vatandaşlarını, 3345 konutla Suudi Arabistan, 1691 konutla Kuveyt, 1331 konutla da Rusya Federasyonu vatandaşları izledi.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Yeni düzenlemeyle vatandaşlık hakkı da kazanmak isteyen yatırımcıların bu noktada oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Kendilerini danışman ve avukat olarak tanıtan dolandırıcılar, yatırımcılara sadece çalışma ve oturma izni masrafı karşılığında vatandaşlık işlemlerinin tamamlanacağını söylüyorlar. Vatandaşlık almak için 250 bin dolar yerine 10-15 bin dolar vermeyi makul bulan insanlar da dolandırıcıların ağına düşüyor. Bu bakımdan güvenilir kurumlardan profesyonel destek almak oldukça önemli.

RANDEVU SİSTEMİNDE DÜZENLEME ŞART

Uzmanlar, yönetmelikte belirtilen yatırımı yapıp vatandaşlık hakkı kazanan yabancıların başvuru aşamasında bazı sorunlar yaşadığını belirtiyorlar.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün vatandaşlık başvuru sisteminde yakın dönemde yapılan değişiklik nedeniyle ortaya çıkan sorunların başında randevu tarihi geliyor. Vatandaşlık başvurusu yapan kişilere başvuru esnasında randevu tarihi verilmiyor. Randevu tarihi verildiği zaman da başvuru sahibi kendi ülkesine dönmüş olabiliyor. Başvuru yapıldığı anda randevu tarihinin de doğrudan belirtilmesi bu sorunun ortadan kalkması için yeterli olacaktır diye düşünülüyor.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+5 = ?