logo


Türk pilotlarla ilgili flaş gelişme!

pilot-640x360Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın serbest bırakılmasında artık iyice sona yaklaşılmaya başlandığının sinyalleri gelmeye başladı.

Lübnan’da yayımlanan Daily Star gazetesi, rehine olayıyla ilgili mekik diplomasisi yürüten Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim’in pilotlara karşılık serbest bırakılması istenen 9 Lübnanlı Şii hacının “güvenilir Türk ellerinde olduğuna” dair açıklama yaptığını yazdı.
Lübnan gazetesinin bu haberini Ankara’daki ilgili kaynaklar yalanlamadı. Türk yetkililer “Bizim için önemli olan pilotlarımızın serbest bırakılmasıdır. Bir zaman vermeyi doğru bulmayız ama heran için bir gelişme olabilir” demekle yetindiler. Es Safir gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil de davanın sona erdiğini belirterek, “Türk yetkililerin hacıları bize teslim etmesini bekliyoruz. Süreç cumartesi günü Ankara’da görüşülecek” dedi.

Genel Güvenlik Müdürü İbrahim’in dün Şam’dan yeniden Türkiye’ye döndüğü de öğrenildi.
“HER AN VARMAK ÜZERELER”
Kaçırılan Türk pilotlardan Murat Akpınar’ın ağabeyi İrfan Medet Akpınar da Hürriyet’e konuştu. İzmir Aliağa’da avukatlık yapan Akpınar, yengesi Dilek AkpınAr’ın İstanbul’a döndüğünü kendilerinin de gitmek için hazırlık yaptıklarını söyledi. Akpınar, “Bütün aile kulağımız telefonda heyecanla bekliyoruz. Büyükelçileğe gideceklerini ve her an varmak üzere olduklarını öğrendik. Büyükelçimiz vardıkları anda bizi telefonla görüştürecek” dedi.
BİRKAÇ SAAT İÇİNDE…
Öte yandan yine Daily Star’a konuşan bir güvenlik kaynağı Lübnanlı hacıların ailelerinin sevdiklerinin dönüşünü heyecanla beklediğini, Türk pilotların da birkaç saat içinde serbest bırakılmasının beklendiğini söyledi.
Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, arabulucuların pilotların serbest bırakılma sürecinin müzakereleri için Lübnan’a ulaştığını da ifade etti.
PİLOTLAR İÇİN YENİ KIYAFETLER HAZIR
Türk pilotların serbest bırakılacağı yönünde hazırlıkların yapıldığı belirtilirken, Ağca ve Akpınar için yeni kıyafetlerin tedarik edildiği de öğrenildi.
PİLOTLARI GETİRECEK UÇAK PİSTTE BEKLİYOR
Pilotların Türkiye’ye dönüşü için de tüm hazırlıklar tamam.
Ağca ve Akpınar için yeni kıyafetlerin tedarik edildi.
Doğan Haber Ajansı muhabiri İbrahim Yıldız da Akpınar ve Ağca’yı Türkiye’ye getirmek amacıyla THY’ye ait bir uçağın, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda hazır beklediğini aktardı.
Yetkililerinden alınan bilgiye göre Lübnan’nın Beyrut Havalimanı’na uçacak olan THY uçağı ve personelinin talimat bekliyor.
“BAŞBAKANIMIZ ARADI…”
İlerleyen dakilalarda kaçırılan pilotlardan Murat Akpınar’ın ailesi de Hürriyet’ten Banu Şen’e konuştu.
Akpınar’ın eşi Dilek Akpınar, olumlu gelişmelerden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini aramasıyla haberdar olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Şu anda haber bekliyoruz. Başbakanımız aradı ‘Çok yakın. Sona yaklaştık’ dedi. Ancak herhangi bir süre vermedi. Bugün veya yarın demedi. Her şeyin hallolduğu konusunda bilgiler var. İntikalleri nasıl sağlanacak bilemiyoruz. Ancak Türk Hava Yolları da kaptanları almak için tedbir aldı. Evime döndüm ve evimde bekliyorum. Elbette sona gelindiği için bir ferahlama var ancak şu ana kadar bir ses yok. Bu yüzden de bir yandan telaş bir yandan sevinç bir yandan da heyecanla bekliyoruz. Bir taraftan akrabalar, dostlarımız gelmek istiyor bir taraftan kıyafet mi hazırlasam diye birçok şeyi bir arada düşünüyorum… Şu anda sadece bekliyoruz.”
Akpınar’ın İzmir’de yaşayan ailesi ise akşam saatlerinde İstanbul’a gitmek için hazırlık yapıyor. Ağabey İrfan Medet Akpınar, kulakları telefonda büyükelçilikten gelecek telefonu bekleyişlerini sürdürdüklerini kaydederek, “Bu akşam saatlerinde uçakla annem, babam ve yengemizin annesi ile İstanbul’a gitmek için hazırlık yapıyoruz” dedi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+2 = ?