logo


Türk ekonomisi için çarpıcı gerçek

Türkiye döviz girdisi için yabancı yatırıma çok ihtiyaç duyan bir ülke. Türkiye’ye gelen yatırımcılardan ülkemizin teknolojik gelişmesine destek olmalarını Ar-Ge çalışmaları yapmalarını ve istihdam yaratmalarını bekliyoruz. Fakat son yıllarda gıda alanında yapılan satın almaların sanayi ve katma değeri yüksek teknoloji ürünü üreten sektörleri geride bıraktığı göze çarpıyor. Güngör Hoca’nın da dediği gibi: Biz sirke ve çorba işini Japonlara devredince ne yapacağız? Bilgisayar yapmaya mı başlayacağız? Bu gelişmeleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Türkiye’nin tanınmış markalarından Kemal Kükrer Japonlara satıldı. 2013 yılında şirketin % 50’sini 60 milyon TL’ye satın alan Japon Ajinomoto grubu kalan % 50 payı da 181 milyon TL’ye satın alarak Kemal Kükrer markasının ve üretim tesislerinin sahibi oldu. Japon Ajinomoto’nun Kemal Kükrer’i satın alması son dönemde yabancılara satılan Türk gıda firmalarını akıllara getirdi. İşte son dönemde yabancıların eline geçen Türk gıda devleri.

YÖRSAN ABRAAJ’A SATILDI
Dubai merkezli The Abraaj Group, 2014 yılında süt ve süt ürünleri üreticisi Yörsan’ı satın almıştı. 1964 yılında Ankara’da kurulduğunda ilk zeytinyağ üreten Yörsan, daha sonra 1970 yılında süt ve süt ürünleri üretmeye başladı. Abraaj’In Yörsan’ı almak için kaç para ödediği ise belirtilmedi.

AK GIDA FRANSIZLARA SATILDI
Yıldız Holding bünyesinde bulunan, BİM mağazalarında satılan Dost markalı ürünler ile Ülker’in İçim markalı ürünlerini üreten. Ak Gıda, 2015 yılında Fransız gıda şirketi Groupe Lactalis şirketine satıldı. Ak Gıda 2014 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine 33. sıradan girmişti. Ak Gıda’yı satın alan Fransız şirketi Groupe Lactalis, birçok ulusal markanın yanı sıra, 85 ülkede, 75.000 çalışanı ile President, Galbani, Parmalat, İçim gibi uluslararası markaları bünyesinde barındırarak Süt ve Sütlü Ürünler pazarında dünya lideri konumunda bulunuyor.

NAMET’E ABD’Lİ ORTAK
1929 yılında kurulan, 2005 yılında, Kayarlar Grup bünyesine katılan Namet’e ABD’li yatırım fonu Investcorp ortak oldu. Namet 150’den fazla ürün çeşidi ile Türkiye’nin önde gelen kırmızı et üreticileri arasında bulunuyor.

BANVİT BREZİLYALILARA SATILDI
Beyaz et üreticisi Banvit, 2017 yılının başında şirketin yüzde 79,48’ini Brezilya merkezli BRF şirketine sattığını açıklamıştı. Söz konusu satın alma işlemi için Brezilyalı BRF 915.06 milyon lira ödeme yaptı.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından BRF GmbH ile Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding LLC arasında, yüzde 60 BRF, yüzde 40 ise QH tarafından nihai olarak kontrol edilecek yeni bir ortaklık oluşturularak TBQ Foods GmbH kurulmuş, 13 Martta da BRF GmbH, Banvit ile yaptığı sözleşme tahtındaki tüm hak ve yükümlülüklerini TBQ Foods GmbH’e devir ve temlik etmişti.
Banvit’in yüzde 79,48’ini 269,2 milyon dolara TBQ Foods’a satıldığına ilişkin açıklama Mayıs ayında yapıldı.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+4 = ?