logo


Türk Dünyası’nın Yörükleri Muğla’da Buluşacak

Muğla Yörük Türkmen Obaları Derneği’nce düzenelenen ve 1 Haziran pazar günü yapılacak olan 7. Yörük Türkmen Şenliği hazırlıkları tamamlandı. Şenliğe Türk Dünyası’ndan çok sayıda davetli katılacak, sanatçılar da konser verecek.

Şenlikle ilgili bütün hazırlıkların tamamlandıklarını belirten Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, Yörük ve Türkmen kültürünün yaşatılması ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılmasını gaye edindiklerini söyledi. Muğla Yörük Obaları Derneği’nde basın toplantısı düzenleyen Akcan, “Yörüklük bir etnik olgu değildir, geleneksel bir meslektir. Kendi yaşam tarzı ve kültürünü oluşturması bakımından Yörüklük, toplumsal bir olgu ve kültür olarak farklı bir hayat tarzı oluşturmuştur. Yörüklük milli bünyemizde ve milli kültürümüzde önemli bir yer işgal etmektedir’ dedi.

Akcan, Yılanlı Yaylası’nda yapılacak olan Muğla 7. Yörük Türkmen Şenliği’ne yerel sanatçıların yanı sıra Makbule Kaya’nın da konser vereceğini, Kırım Tatar Türkleri’nden sanatçıların ve ince saz ekiplerinin sahne alacağını söyledi. Akcan, şenliğe katılımın yoğun olacağını belirterek, “Kırım Tatar Türkleri, Doğu Türkistan, Irak Türkmen Cephesi, Suriye Türkmenleri, Türkmenistan, Azerbaycan Türk Boyları Konfederasyonu, Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu, Van Erciş Türkmen Derneği, Kars Terekeme Karapapak Türkleri de şenliğe katılıyor. Ayrıca 45 ilden yörükler de bizimle olacak’ diye konuştu.

Şenliğe vatandaşların ulaşımı için Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüsler tahsis edildiğini açıklayan Akcan, şehir merkezinden 6 , Yatağan’dan 2, Bozüyük ve Bayır’dan 2, Kafaca, Yeşilyurt, Yerkesik, Ula, Kızılyaka, Karabörtlen ve Kızılağaç’tan 1’er aracın vatandaşları şenliğe taşıyacaklarını ve dönüşlerini de sağlayacaklarını belirtti.

Etiketler: » »

Share