logo


29 Mayıs 2017

Tüp bebek’te Serum tedavisi

Son dönemde haber programlarında ve gazetelerin sağlık bölümlerinde sıklıkla karşılaştığımız bir uygulama olan tüp bebek tedavisinde serum kullanımı hakkında bilgi vermek amacıyla size bu yazımızı hazırladık.

Tüp bebek tedavisinde serum kullanımı, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında uygulansa da, çocuk hasreti çeken bir çok çiftin de son zamanlarda tercih ettiği bir uıygulama olmuştur.

Tüp bebek tedavisi için yumurta, sperm ve rahim gereklidir. Bu 3’lünün hepsinin sağlıklı olduğu koşullarda tüp bebek tedavisi pozitif sonuçla gebeliği sağlamaktadır. Herhangi birinde bir sağlık sorunu olduğunda tedavi olumsuz sonuçlanmaktadır. İşte sorun yaşayan ve arka arkaya tüp bebek denemesine rağmen bir türlü gebelik elde edemeyen ya da gebeliği kısa bir süre sonra sonlanan çiftler için yüksek ekstra bir maliyet getirmeyecek yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında heparin, asprin, progesteron gibi örnekler verebiliriz. Serum tedavisi de aynı bu saydığımız yöntemler gibi tüp bebek tedavisinde son zamanlarda yerini almıştır.

Serum dediğimiz aslında ağız yoluyla beslenemeyen hastalar için hazırlanmış ve içinde çeşitli besinlerin olduğu, kana hızla karışan bir sıvıdır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan serum ise, içindeki maddelerin bağışıklık sistemine olumlu etkisinin olması ile alakalıdır. Bu yüzden tüp bebek tedavisinde serum kullanımı 2 doz olarak uygulanır. Bunlardan birincisi yumurta toplandığı gün, 2.si ise embriyo transferinden 15 gün sonra olmak üzere uygulanmaktadır.

Özellikle tekrarlayan düşük sorunu yaşayan tüp bebek hastaları bu yöntemi denemekte ve bir kısmının bu yöntem sonucunda gebeliğini sürdürebildiği söylenmektedir. Ne yazık ki bu yöntemin henüz ispatlanmış bir başarı oranı yoktur. Üzerinde araştırmaların devam ettiği bu yöntem, herhangi bir ek yüksek maliyet getirmediğinden, bir çok hasta tarafından tercih edilmektedir. Hemen belirtelim ki, kullanılan serumun herhangi bir olumsuz etkisi olmamaktadır. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi yaptıracak çiftlerin bu uygulamayı seçmelerinde herhangi bir risk yoktur.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+9 = ?