logo


22 Mayıs 2017

Tüp bebek tedavisinin aşamaları

Bebek sahibi olmayı sonraki yıllara erteleyen çiftlerin daha çok başvurduğu tüp bebek tedavisi, bir çok çifte çözüm olmaya devam etmektedir. Sadece yaşı ileri olan hastaların değil, aileden gelen genetik sorunlar, erken menopoz, sperm bozukluklukları ve yetersizliği gibi durumlarda da tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Peki ama tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin aşamalarından değinmeden önce, normal gebeliğin nasıl oluştuğunu bilmekte fayda vardır. Bebeğin oluşumu için sperm, yumurta ve gelişip, gelişeceği rahime ihtiyaç vardır. Bunların sağlıklı bir şekilde elde edildiği durumda gebelik oluşur. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı bunların biri ya da bir kaçında sorun olduğu zaman tedavi yöntemi olarak tüp bebek denenmektedir. Ayrıca bir diğer tüp bebek nedeni de tüplerin tıkalı olduğu vakalardır. Bunlarda yumurta elde edilir fakat tüpler tıkalı olduğu için sperm ile karşılaşma sağlanamadığından gebelik oluşamamaktadır.

Tüp bebek, yumurta ile spermin birleşmesinin vücud dışında olmasıdır. Zaten IVF yani “In Vitro Fertilisation” vücud dışı döllenme demektir. Anne adayından yumurtaların toplanıp, baba adayından da spermlerin alınarak laboratuvar ortamında döllenmenin sağlanması işlemidir tüp bebek.
Tüp bebeğin aşamalarına gelecek olursak; Önce başarı şansını arttırmak adına anne adayına ilaç tedavisi başlanır. Buradaki amaç her ay normal koşullarda oluşan 1-2 yumurta sayısını 8-10 yumurtaya çıkarmaktır. Tüp bebek ilaçları enjeksiyon şeklinde olup, deri altına hastanın kendi kendine yapabileceği şekildedir. Eğer bunu yapmakta güçlük çeken hastalar varsa, bir tanıdığına ya da eczanelere giderek iğnelerini yaptırabilirler. İlaç tedavisinin ardından yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurta toplama işlemi 10-15dk süren kısa bir operasyondur. Bu işlem sırasında baba adayından da sperm vermesi istenir. Ardından toplanan yumurtalar ve alınan sperm laboratuvarda embriyolog tarafından ayrıştırılır-temizlenir. Sağlıklı yumurtalar ile sağlıklı spermler seçilerek, birleştirme-döllenme işlemini embriyolog gerçekleştirir. Tedavi prosedürüne göre 3. gün ya da 5. gün olmak üzere döllenmiş yumurtalar yani embriyo hastaya transfer edilir. Bu 3 ya da 5 günlük süreç içinde embriyoların gelişimi embriyolog tarafından takip edilir. En sağlıklı olan embriyo süreç sonunda anne adayına transfer edilir. Bu işlemle birlikte tüp bebek tedavisi tamamlanmış olur. Bu işlemden 2 hafta sonra gebelik testi yapılır. İşlemden 4 hafta sonra da kan testi ile gebeliğin oluşup oluşmadığı kesin bir şekilde ortaya çıkar.
Embriyo transferinden sonra doktorunuz destekleyici bazı ilaçlar kullanmanızı da önerebilir.

Tüp bebek tedavisi ve transfer sonrasıyla ilgili hastaların en çok sordukları sorulardan birisi de yatarak süreci geçirmeleri gerekip gerekmediğidir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi olduktan sonra hastalar çok fazla mesafe yürümemeleri halinde hemen kalkarak günlük hayatlarına devam edebilirler. Ancak çok ağır sporlar ya da ev işleri yapmamalarında fayda vardır. Onun dışında yatarak sürecin geçmesinin kendilerine bir faydası yoktur. Çoğu tüp bebek merkezi transferden sonra 15-30 dk içinde hastalarını taburcu etmektedir. Bu süre içerisinde hastaların içleri rahat olsun diye yatmalarına izin verilmektedir. Ayakta durmak ya da yatarak beklemek embriyonun tutunmasında önemli bir rol oynamamaktadır. Sadece ağır iş ve spor yapmaktan kaçınmanız her gebelikte olduğu gibi, tüp bebek tedavisi ve sonrasındaki gebeliklerde de önemlidir.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+8 = ?