logo


08 Mayıs 2017

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Donasyonu

Tüp bebek tedavisinde sperm donasyonu, tüm işlemlere rağmen sağlıklı sperm elde edilemeyenlere uygulanan bir tüp bebek tedavisine ek yöntemdir. Bu hasta grupları için önce 2-3 günlük bir cinsel perhizden sonra meni vermesi istenir. Eğer menide sağlıklı sperme rastlanmazsa çeşitli ilaçlar ve bir diyet programıyla beraber ileri bir tarihte tekrar sperm vermesi istenir. Yine meni içinde sperm bulunamadığı taktirde testis dokusunda sperm arama yöntemine gidilir.

Mikro TESE ile Sperm Bulma
Mikro TESE işlemi, testis dokusunda sperm bulmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Erkek faktörüne bağlı kısırlık durumu yaşayan çiftlerin bir çoğu bu yöntem ile sperm elde edip, çocuk sahibi olabilmektedirler. İşlem basit ve kısa süren bir operasyondur. Sağlıklı sperm elde edildiği taktirde, tüp bebek yöntemi ile yumurtalar laboratuvar ortamında döllenir ve oluşan embriyolar ana rahmine yerleştirilir. Ancak Mikro TESE yöntemine rağmen, sperm bulunamadıysa yapılacak tek şey sperm donasyonu ile tüp bebek tedavisi denemek olacaktır.

Türkiye’deki tüp bebek merkezlerinde sperm donasyonu yönetmelik gereği yasaklanmıştır. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezlerinde ise bu işlem sorunsuz ve yüksek başarı ile uygulanabilmektedir. Hastalar Kıbrıs tüp bebek merkezlerine başvurup, durumlarını aktardıktan sonra; kişisel bilgilerini ve fiziksel özelliklerini belirten bir form doldurmaktadırlar. Bu form vasıtası ile tüp bebek merkezlerinin anlaşmalı olduğu sperm bankalarının yollamış olduğu spermler arasından benzer genetik özellikleri taşıyan donörlerin spermleri kullanılarak tüp bebek tedavisi uygulanır.

Türk Vatandaşlarının kimlikleri ile sorunsuz giriş yapabilecekleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; başarıyla sperm donasyonu ve tüp bebek yöntemlerinin uygulandığı bir çok tüp bebek merkezine sahiptir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için http://www.kibrismagusatupbebek.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+8 = ?