logo

20 Mart 2017

Tüp bebek tedavisinde HLA Doku Analizi

Bazı aileler hasta olan çocuklarına uygun donör bulmakta zorlanmaktadırlar. Lösemi, akdeniz anemisi gibi günümüzün büyük problemleri olan bu hastalıklara karşı ilik merkezleri yeterli cevabı veremediğinden aileler bir başka çocuk yaparak diğer çocuklarına donör sağlamaya çalışmaktadır.
İşte bunun gerçekleşebilmesi için HLA Doku analizinin gerçekleşmesi gerekmektedir. HLA Doku analizi Human Lökasit Antijeni, yani 6 nolu kromozom üzerinde yer alan; hücrelerin immun sistem tarafından tanınmasını sağlayan sistem ile uyumu araştırılır.

Bu yöntem için başvuran çiftlerin tüp bebek tedavisi görmeleri şarttır. Çünkü tüp bebek tedavisi ile oluşacak embriyolarda bu işlem yapılabilmektedir. Bu işlemde başarı oranını arttırmak için de minimum 10-12 embriyo elde edilmesi gerekmektedir. Oluşan bu embriyoların %25’i uyumlu olmaktadır. Ancak bu embriyolarda bir de mutasyon analizi gerçekleşecekse, bu oran %18’lere kadar düşmektedir. Dolayısıyla bu yola girecek olan çiftler için yüksek sayıda yumurta toplanması arzulanmaktadır.

HLA Doku analizi ile uygun donör bulma yöntemi hem bilimsel hem de kutsal bir yöntem olsa da kimi çevreler bu yönteme karşı çıkmakta ve bir başka canlı için yedek parça niyetiyle yeni bir bebek elde etme durumunu protesto etmektedir. Ancak bilinmelidir ki aslında kullanılacak ilikler bebeğin kordon bağı içerisinden alınan ilikler olacaktır. Dolayısıyla zaten oluşacak bu yeni bireyin hiç bir zaman kullanmayacağı (Kendi hastalığı dışında) bu kordon, bir başka canın hayatını, hatta öz kardeşinin hayatını kurtaracak ve hatta hayata gözlerini açtığı andan itibaren bir kahraman olarak ailenin bir ferdi olacaktır. Daha detaylı bilgi için http://www.kibrismagusatupbebek.com/

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?