logo

06 Mart 2017

Tüp Bebek tedavisi ile çocuk umudu

Her yıl yüzlerce çift, tüp bebek merkezi seçerek evlat hasretlerine dur demek adına tedaviye başlıyor. Kimi zaman uzun bir maraton olan bu tedavi evreleri boyunca, aileler çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır.
Bunlardan en önemlisi ise tüp bebek merkezinin yetersizliğidir. Eskiden sayıları 20 – 30 olan tüp bebek merkezlerinin sayısı, günümüzde 100’ün üzerine çıkmış ve hatta her hastane zincirinin kendi departmanlarını oluşturmasıyla tüp bebek merkezi sayısı hızla yükselmiştir.
Bunlara ek olarak asıl alanı tüp bebek olmayan bir çok kadın doğum doktoru da başka klinik ya da hastanelerin olanaklarını kullanarak kendi hastalarına tüp bebek tedavisi uygulamaya çalışmaktadır.
Durum böyle olunca bir çok tüp bebek doktoru ya da tüp bebek tedavisi yapan yer ortaya çıkmış fakat bunlardan çok azı standart hizmet kalitesini ve standart tedavi uygulamalarını sağlayabilmektedir.

Yeterli araştırmalarda bulunmayan çiftler ya da fiyat konusunda daha cazip gelen doktoru tercih eden çiftler çoğu zaman hüsranla karşılaşmakta ve denemeleri boşa gitmektedir.

Tüp bebek tedavisi ciddi yatırım gerektiren, ayrıca hem tüp bebek doktoru hem de embriyoloğun ciddi sektör tecrübesine sahip olması; tedavide başarı oranını arttıran faktörlerin başında gelmektedir.
Eğer gideceğiniz klinik ya da hastane; uzun yıllar tüp bebek merkezi olarak hizmet vermekte, tüp bebek doktoru ve embriyolog alanında uzun yıllardır çalışmakta ise ve bunlara ek olarak gittiğiniz klinik ya da hastanenin laboratuvarı kendi bünyesinde ise tedaviye burada başlamanız sizin için en doğru başlangıç olacaktır. Aksi taktirde hem tecrübesizlik hem de süreç boyunca yaşanacak olası olumsuzluklar nedeniyle karşınızda yetkili birinden duymak istediğiniz cevapları bulamayacaksınızdır.

Bunların dışında her klinikte bakılacağı gibi diğer önemli kısım siz ve eşinizdir. Anne adayının yumurtalık rezervi, rahim yapısı ve baba adayının sperm sayı/kalitesi başarı oranını etkileyecek faktörlerdir. Bunlar size bağlı olduğu için hangi kliniğe giderseniz de değişmeyecek kısımlardır. Ancak, eğer ki yumurta ya da sperm kalite ya da sayı sorunları yaşıyorsanız, sizi anlayacak ve durumunuza özel tedavi uygulayabilecek alanında uzman tüp bebek doktorlarının bulunduğu bir merkeze gitmeniz çok önemlidir. Aksi taktirde yanlış ellerde elde edilecek olan sayıca az embriyolar sizin son denemeniz olabilir ve tedaviniz negatif sonuç ile sonuçlanabilir.

Buradan çıkarılması gereken uzman tüp bebek hekimleri ile ve uzun yıllardır tüp bebek sektörüne hizmet eden klinik ve hastanelerle yolunuza devam etmenizdir. Tabii burada bir ayrım yapmakta da fayda var. Gideceğiniz hastanenin tüp bebek doktoru çok yoğun biri olabilir. Size yeterince vakit ayırmayabilir, sürekli sizi asistanlarına ya da hemşirelerine de yönlendiriyor olabilir. Evet bu durumda da belki tedaviniz gerçekleşir ve pozitif sonuçla bebeğinize kavuşabilirsiniz ama süreç boyunca rahatsız olabileceğiniz çeşitli durumlardan uzak kalmak için seçeceğiniz tüp bebek merkezinin bu gibi durumları önceden araştırmanız sizin tedavi boyunca stressten uzak güvenli ellerde tedavi olmanızı sağlayacaktır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?