logo


27 Şubat 2017

Tüp bebek nedir?

Günümüzde adını sıkça duyduğumuz tüp bebek tedavisi; gerek tv kanalları, gerekse gazete manşetlerinde karşımıza çıkıyor. Giderek artan kısırlık vakaları ve bebek sahibi olmayı ileriki yıllara planlayan aileler çözümü tüp bebek merkezlerinde aramaktalar.
Eskiden sınırlı sayıda olan bu tüp bebek merkezleri, günümüzde hızla sayısı artarak hastaların daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.

Peki ama tüp bebek tedavisi nedir?
Tüp bebek, tedavinin Türkçe’de kullanıldığı isimdir. Aslında IVF yani In Vitro Fertilisation olan bu tedaviyi Türkçe’ye çevirecek olursak “Vücud Dışı Döllenme” anlamını taşımaktadır. Çeşitli yabancı kaynaklarda “Test Tube Babies” olarak geçmekte ve bunun etkileşimi olarak Türkçe’de “Tüp Bebek” olarak kullanılmaktadır.

Tüp bebek tedavisi anne adayına bağlı faktörler, baba adayına bağlı faktörler ya da her iki tarafı da ilgilendiren faktörlere bağlı olarak uygulanmaktadır. Bunları sırayla inceleyecek olursak;
Anne adayına bağlı faktörler: Bunlardan en çok karşılaştığımız tıkalı tüpler yüzünden gebe kalamayan anne adaylarıdır. Zaten tüp bebek yönteminin çıkış noktasıda budur. Yumurtalıklarında sorun olmayan anne adaylarının cinsel birleşme sonrası yumurtaları, eşinin spermi ile karşılaşamamaktadır. Buna neden olan tıkalı olan tüplerdir. O yüzden yumurtalar küçük bir operasyon ile toplanıp, laboratuvar ortamında döllendikten sonra anne adayının rahmine yerleştirilir.
Bir diğer vaka yumurtalık rezervi düşük olan anne adaylarıdır. Bu adaylar için maalesef çok fazla bir zaman yoktur. Olan imkanlar dahilinde kullanılan ilaçlar ile yeterli sayıda sağlıklı yumurta toplanmaya çalışılır. Elde edilen yumurtalar yine laboratuvar ortamında döllenir ve anne adayının rahmine yerleştirilir.
Baba adayının problemlerine değinecek olursak, sperm kalitesizliği en başta gelen sorundur. Spermin dölleme yeteneğinin olmadığı ya da az olduğu durumlarda, tüp bebek tedavisi ile başarıya gitmek mümkün. Laboratuvar ortamında gerçekleştirlen işlem ile yumurtalar döllenir ve gebelik sağlanır. Eğer baba adayının menisinde yeterli sayıda sağlıklı sperm yoksa, Mikro Tese operasyonu ile testis dokusunda sperm aranır ve bu sayede elde edilen spermler ile gebelik sağlanır.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+4 = ?