logo


20 Şubat 2017

Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Tüp bebek, yani vücud dışı döllenme günümüzde bir çok çifte umut olan bir tedavi yöntemidir. Giderek artak kısırlık durumları ve bebek sahibi olmayı ileriki yıllara erteleyen çiftler soluğu tüp bebek merkezlerinde almaktadırlar.

Öncelikle tüp bebek işleminin nasıl gerçekleştiğinden bahsetmek gerekirse; anne adayından toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan spermlerin laboratuvar ortamında embriyolog tarafından birleştirilmesi işlemi sonucunda sağlıklı gelişen embriyoların ana rahmine yerleştirilmesi işlemine tüp bebek tedavisi deniliyor. Bu tedavinin çeşitli aşamalarında eğer gerekiyorsa ek yöntemler de uygulanabiliyor. 15 günlük bir tedavi yöntemi uygulanarak (Kısa protokol) anne adayının yumurtalıkları ilaçla uyarılıyor ve 8-10 yumurta toplanması hedefleniyor. Yumurtaların toplandığı gün baba adayı sperm veriyor. Embriyolog yumurtaların toplandığı gün mikroenjeksiyon işlemini gerçekleştirip, döllenmeyi sağlıyor. Bu işlemlerin ardından 3 gün sonra ya da 5 gün sonra sağlıklı olan embriyo ya da embriyolar ana rahmine yerleştiriliyor.

Tüp bebek merkezi seçerken sizlere yardımcı olmak adına bazı konulara değinmek gerekirse, öncelikle minimum 15 gün boyunca sürecek olan tedavinizde size yakın olan bir tüp bebek merkezinizi seçmenizde fayda var. Bu yakınlıktan kastımız size yeterince ilgi gösterebilecek bir klinik seçmenizle alakalıdır. Çoğu doktor 1-2 defa hastasını gördükten sonra tedavinin geri kalanını hemşireleri vasıtasıyla sürdürür. Önemli bir gelişme olmadıkça soracağınız sorulara net cevaplar ya da tatmin edici cevaplar alamamanız olasıdır. Ayrıca yoğun bir tempoda çalışan doktor yine size gerekli ilgiyi gösteremeyebilir.
Bir diğer değinmemiz gereken nokta tüp bebek doktorunun sektörde çalıştığı yıldır. Bir çok kadın doğum doktoru sizi tüp bebek yöntemine yönlendirebilir ama uzmanlık alanı tüp bebek değildir. Tüp bebek kararlarını uzman bir tüp bebek doktoruna danışarak alır. Yine tüp bebek işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bir başka kliniğin imkanlarını kullanır. İşte bu durumlar çiftlere olumsuz yansımakta ve süreç içerisinde çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bunların en başında laboratuvarın bir başka merkez bünyesinde olması ve iletişim kopuklukları yaşanması gelmektedir. Ayrıca transfer için bir başka merkeze gönderilmeniz de profesyonel olmayan bir yaklaşımdır.

Size önerebileceğimiz; sizinle her zaman ilgilenebilen, alanında uzmanlaşmış ve uzun yıllardır tüp bebek sektöründe hizmet eden bir doktor seçmeniz, gideceğiniz tüp bebek merkezinin kendi laboratuvarının olması ve embriyologlarının da uzun yıllardır çalışma tecrübesine sahip olması sizi başarıya götürecek faktörlerin en başında gelmektedir.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+5 = ?