logo


06 Şubat 2017

Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisi yaptıracak olan tüm çiftlerin sorduğu sorudur “Tüp bebek başarı oranınız nedir?” Bu soruyu soran çiftlerin ya ilk tüp bebek denemeleri olacaktır ya da tüp bebek ile ilgili soruları daha yeni yeni sormaya başlıyor olmaları olasıdır.
Çünkü bir tüp bebek merkezinin başarı oranını sormak, sizin de o başarı oranında gebe kalacağınız anlamına gelmemektedir. Düşünün ki bir tüp bebek merkezi sadece 35 yaş altı hastalara tüp bebek tedavisi uyguluyor ve başarı oranı %99. Siz 40 yaşındasınız, sizce sizin de bu tüp bebek kliniğinde tedaviniz olursa %99 başarılı mı olacaksınız? Cevap tabii ki de hayır. Peki ama size özel başarı oranını nasıl öğreneceksiniz? İşte bu yazımızda size bunu anlatacağız.

Tüp bebek merkezlerinin web sitelerinde olsun, ya da arayıp sorarak olsun size çeşitli oranlardan bahsederler. Kimi merkezde bu oran tüp bebek tedavisi sonucunda pozitif gebelik anlamında, kimi tüp bebek merkezinde ise sağlıklı doğum oranı olarak verilmektedir. Yani tüp bebek tedavisi sonucu pozitif sonuç elde edebilirsiniz ama bu %100 olarak bebeğinizi kucağınıza alacaksınız demek değildir. Bu iki klinikten sağlıklı doğum olarak verilen veriler daha aydınlatıcı olmaktadır. Ayrıca sizin yaş aralığınızda yapılan işlemlerin sonucu size daha yakın olan sonuçlardır.

Örnek vermek gerekirse: 38 yaşında olduğunuzu varsayalım. Klinikteki veriler şu şekilde raporlandığını varsayalım; 25-30 yaş arası %80, 30-35 yaş arası %50, 35-40 yaş arası %35, 40-42 yaş arası %15 gibi bir tabloyla karşılaştıysanız, sizin yaş aralığınız olan 35-40 yaş için %35 başarı oranı olduğunu göreceksiniz. Yine az önce belirttiğimiz gibi bu oran eğer sadece tüp bebek işlemi sonrası pozitif sonuç için ise, sağlıklı doğum için bu oranın daha düşük olduğunu söylemek daha da gerçekçi olacaktır.
Yukarıdaki rakamlar tamamen örneklendirmek için olup, her tüp bebek merkezinin rakamı farklı olabilir. Buradaki amacımız, sizin bu rakamları nasıl yorumlayıp, kendinize uyarlamanız gerektiğidir.

Yine belirtmeden geçemeyeceğimiz bir nokta var. 20 yılı aşkındır tüp bebek sektöründe çalışan bir doktor ve embriyolog düşünün. Sayısız tecrübe ve vaka ile karşılaştığını, sürekli sektördeki yenilikleri takip edip kendilerini geliştirdiklerini, hastaya olumsuzlukları doğru bir dille anlatıp; doğru tedavinin nasıl olması gerektiğini net bir şekilde anlattıklarını düşünün. İşte burada zaten sizin yakalayacağınız başarı oranı en üst seviyede olacaktır. Çünkü kabaca başarı oranı demek sizinle bire bir aynı şartlarda demek değildir. Aldığınız ortalama veriler standart hastalar için çıkartılmış olabilir ve sizin ekstra bir durumunuz olabilir. Bu durumda önce muayene olmalı ve sonrasında doktorunuza benim % kaç şansım olur demeniz daha doğru olacaktır. http://www.kibrismagusatupbebek.com/

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+2 = ?