logo


Tuncel Kurtiz’in vasiyeti yerine getirilmiyor!

tuncelkurtis2Büyük usta Tuncel Kurtiz’in, Balıkesir’in Güre ilçesindeki Tahtakuşlar Köyü’ne gömülme vasiyeti yerine getirilemiyor. Çünkü bir Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı.

Ani vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Tuncel Kurtiz’in Tahtakuşlar Köyü’ne defni için girişimde bulundu. Yaklaşık 10 yıl önce Kaz Dağları’na yerleşen, Çamlıbel Köyü’nde yaşayan Kurtiz, yakınlarına komşu köy olan 800 nüfuslu Alevi köyü Tahtakuşlar’a gömülmek istediğini söylemişti. Ancak köyden sanatçının vasiyetine izin çıkmadı.

Alevi derneklerinin girişimi üzerine muhtar halktan onay gelirse cenazenin defni için kendilerince bir sakınca bulunmadığını söyledi. Ancak akşam saatlerinde flaş bir gelişme yaşandı. Kurtiz’in ailesi bu noktadan sonra Tahtakuşlar’dan onay gelse dahi cenazeyi Çamlıbel Köyü’ne defnetme kararı aldıklarını açıkladı.

ALEVİ İNANCINDA BÖYLE ŞEY YOK, UTANIYORUZ
Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncer Kurtiz’in vasiyeti gereği Tahtakuşlar Köyü’ne gömülemediği haberi üzerine derhal harekete geçtiklerini söyledi ve bir açıklama yaptı: “Altınoluk Alevi derneklerinden bir heyet köye doğru yola çıktı. Bu yanlışı düzeltmeye gidiyorlar. Alevi inancında böyle şey olmaz. Bu utanç verici durumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz”.

“UYGUN GÖRÜLMEDİ”
Beş yıldır köyün muhtarlığını yapan Hasan Bozkurt, konuyu ihtiyar heyetine danıştığını ve uygun görülmediğini söyledi. Bozkurt’un gerekçesi köy mezarlığında yer olmadığıydı. Ancak Bozkurt tarafından dile getirilmeyen iddiaya göre, Kurtiz Alevi mezarlığına gömülmek istenmiyordu.

AİLE VAZGEÇTİ
Alevi derneklerinin girişimi üzerine Tahtakuşlar Köyü muhtarı Hasan Bozkurt, halkın görüşüne başvurulmasını, halktan onay gelirse cenazenin defni için kendilerince bir sakınca bulunmadığını bildirdi ancak Kurtiz’in ailesi bu noktadan sonra Tahtakuşlar’dan onay gelse dahi cenazeyi Çamlıbel Köyü’ne defnetme kararı aldıklarını açıkladı. Tuncel Kurtiz’in cenazesi, yarın öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Balıkesir’in Güre ilçesi Çamlıbel köyünde toprağa verilecek.

BOYACIOĞLU: BÖYLE BİR VASİYETİ YOK
Özellikle Tahtakuşlar köyündeki mezarlığa gömülmeyi vasiyet ettiği iddia edilen Tuncel Kurtiz’in böyle bir vasiyeti olmadığı da açıklandı. Sanatçının yakın arkadaşı ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Tahtakuşlar köyündeki Alevi mezarlığında 2001 yılında çektikleri ‘Sarıkız’ın Dağı’ belgeseli için çalışırken Kurtiz’in bu mezarlığı çok sevdiğini söylediğini belirtti. Boyacıoğlu, “Ancak özellikle bu mezarlıkta gömülmek için özel bir vasiyeti yoktu” dedi.

DENİZE NAZIR YER…
Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, sanatçı için Çamlıbel köyü mezarlığında çok daha uygun bir yer ayarlandığını, Kurtiz’in buraya defnedileceğini söyledi. Saka, “Yol kıyısında, denize nazır, gelip geçenin ayak seslerini duyabileceği bir yer ayarladık”.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+1 = ?