logo


Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker’e tahliye

habertahliye620Ergenekon tutuklusu gazeteci Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker için mahkemeden tahliye kararı çıktı.

Ergenekon davasında mahkeme heyeti, tahliye taleplerine değerlendirdi.

Gazeteci Tuncay Özkan’ın avukatı Serkan Günel, müvekkilinin tahliye edildiğini açıkladı. Levent Göktaş’ın da tahliye edildiği bildirildi. Mahkeme Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için yurt dışına çıkış yasağı koydu. Tuncay Özkan, 1994 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Tutukluluk süresinin 5 yılla sınırlandırılmasının ardından bazı sanıklar tahliye edilmişti

Çağlayan Adliyesi’nde sanık avukatları açıklama yaptı. Avukat Serkan Günel, 21. Ağır Ceza Ergenekon davasında mahkeme heyeti, tahliye taleplerine değerlendirdi.

Gazeteci Tuncay Özkan’ın avukatı Serkan Günel, müvekkilinin tahliye edildiğini açıkladı. Levent Göktaş’ın da tahliye edildiği bildirildi. Mahkeme Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için yurt dışına çıkış yasağı koydu. Tuncay Özkan, 1994 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Tutukluluk süresinin 5 yılla sınırlandırılmasının ardından bazı sanıklar tahliye edilmişti

Çağlayan Adliyesi’nde sanık avukatları açıklama yaptı. Avukat Serkan Günel, 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nin

Tuncay Özkan ve Levent Göktaş hakkında tahliye kararı verdiğini iddia etti. Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan, Twitter hesabından ”Kavuşuyoruz… 1994” diye yazdı.

Avukatlar şunları söyledi:

Arkadaşlar biliyorsunuz gündem Ergenekon tutuklulukları üzerine. Başından beri savunma o yargılamada sanıkların mağdur olduğunu söylüyordu. İş farklı bir mecrada ilerliyor. Biliyorsunuz gerekçeli kararını yazmadı. Bu kararın yazılmamasını AYM bir mağduriyet olarak gördü ve Başbuğ’un hak ihlaline uğradığını tespit etti.

Bugün aynı mahiyette olan diğer sanıklarla ilgili olarak başvuru için çağlayan adliyesine geldik. Bizim savuma olarak bir an önce haksız durumun sona erdirilmesinden başka isteğimiz yok. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı bir takım tartışmalara kesinlikle girmiyoruz. Biz sadece tutuklu olan insanların özgürlüklerine kavuşması noktasında çaba sarf ediyoruz. Dilekçelerimizi sunduk. Olumlu ya da olumsuz mahkemelerin vereceği karara saygı duymak için buradayız. 13. Ağır Ceza Mahkemesi belki kendisini hala yürürlükte var kabul ediyor olabilir ama bunun öyle olmadığını AYM’nin geçtiğimiz hafta mahkeme kararlarından gördük. Bütün avukat arkadaşlarımız, sabahtan beri bekliyor. Özellikle bası dosyalarda İstanbul 13 ağır Ceza’nın bilgisayarın bir tuşuna basmasını bekliyor. UYAP üzerinden görebilmek için, 13 ağır cezanın vereceği bir UYAP yetkisine muhtaçlar. O olmadığı sürece işlemler de tıkanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yargı sistemi bu şekilde gündeme gelmemeli. Bu işler seri biçimde yürümeli. Kim ne söylerse söylesin olasn gene cezaevindekilere oluyor. Bizim bir an önce beklentimiz olumlu yada olumsuz adil verilecek kararlar

Yukardan gelen bilgilere göre 21’nci ağır mahkemesinin Levent Göktaş, Tuncay Özkan hakkında tahliye kararı mevcut.

Bilindiği üzere İstanbul eski Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, yetkileri kaldırılmış ancak hala elindeki davaları devam ettirmek üzere, tasfiye halinde göreve devam etmekteydi. Ancak Başbuğ’un tahliyesinden sonra, cumhurbaşkanının onayladığı son yasayla birlikte, ÖYM’lerin tamamı el çekmek üzere kapatılmıştır. Dolayısıyla bu saatten sonra, ellerinde olan dosyaları devam ettirme şansları yoktur. Sadece ve sadece hüküm verilen dosyalarla ilgili kendilerine 15 günlük gerekçeli karar yazma süresi tanınmıştır.

Buradan çıkacak çeşitli mahkemelere dağılmış olan tahliye kararları hukuken geçerli kararlardır. Gözümüz kulağımız çıkacak tahliye kararlarında.

NAZLICAN ÖZKAN: KAVUŞUYORUZ

Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan da tahliye kararını ”Kavuşuyoruz… 1994” yazarak duyurdu.

NAZLICAN BABASINA KAVUŞUYOR

Tuncay Özkan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, gazetecilere yaptığı açıklamada Özkan’ın bir kaç saat içinde cezaevinden çıkacağını söyledi.

Ersöz, şunları söyledi:
Tuncay Özkan bugün özgürlüğüne kavuşuyor. O polisler hukuka aykırı kararlar nedeniyle şu an başka illerde.. Nazlıcan babasına kavuşuyor, Nazlıcan şu an yolda
Tuncay Özkan 2 saate kadar dışarıya çıkacak. Tuncay Özkan salt gazeteciliğiyle ilgili içerideydi. Silivri’deki yargılamalar bu ülkenin yüzkarasıdır. Vicdanlarına göre karar veren hakimlerle karşılaştık. Onların bakışları, davranışları, attıkları imzalar bile farklı… Bugün Tuncay Özkan tekrar özgürlüğüne kavuştuğu için hukuk adına biraz daha ümitlenmiş durumdayım”

Mahkemenin Tuncay Özkan ve Levent Göktaş’a tahliye gerekçesi:

Sanıkların tutuklu kaldıkları süreler, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanıkların sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabileciği, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar bulunması nedeniyle söz konusu durumun adalet duygularını incitebilecek olması.

“SİLİVRİ’YE BEKLİYORUM”

Ayrıca Tuncay Özkan’ın Twitter hesabından da tahliye kararının ardından “Tüm dostlarımı Silivri’ye bekliyorum” ifadeleri paylaşıldı.

KERİNÇSİZ TAHLİYE EDİLDİtuncayozkan-karar

Kemal Kerinçsiz tahliye edildi

Etiketler: »

Share