logo


Tüketiciler için büyük gün 28 Mayıs!

Yeni tüketici kanunu, 28 Mayıs Çarşamba günü itibari ile yürürlüğe girecek. Tüketicinin korunmasını hedefleyen yeni kanunda, tüketici kredileri, kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, gibi birçok alanda uygulanacak yaptırımları düzenlenerek yürürlüğe girecek. Yazıcı, yeni tüketici kanuna göre artık tüketicilerin kredi kullandıkları bankadan sigortalanması zorunluluğunun kaldırıldığını belirterek, ‘Tüketici, isterse sigorta yaptırabilecek. Tüketicinin satın aldığı ürün ile ilgili cayma hakkı sürelerini 14 güne çıkardık. Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak’ diye konuştu. 

‘2 YIL İÇERİSİNDE TÜKETİCİLER SÖZLEŞMEDEN DÖNEBİLİR’

Yazıcı, yeni düzenleme ile tüketicilerin aldıkları üründen 2 yıl içerisinde vazgeçme hakkının olduğunu belirterek, ‘Mkonutcut kanunda uygulamada 30 gün sonra tüketiciler doğrudan sadece tamir ettirme hakkı bulunuyordu. Yeni kanunla birlikte tüketiciler sözleşmeden dönebilir, para iadesi isteyebilir. Ayıp oranında satış bedeli isteyebilir, ücretsiz onarım isteyebilir, aynı kalitede ürünle değiştirilmesini isteyebilir. Ürünün niteliğine göre 2 yıl içerisinde kullanabilecek’ açıklamasında bulundu. 

‘AİDAT ZORUNLULUĞU OLMAYAN KART ALTERNATİF OLACAK’

Finansal hizmetlerle ilgili düzenlemeye ilişkin Yazıcı, ‘Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak. Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek’ ifadelerini kullandı. 

KONUT KREDİSİNİN ERKEN ÖDEME TAZMİNATI YÜZDE 1’E İNECEK

Konut kredisindeki düzenlemelere ilişkin Yazıcı şu bilgilere yer verdi: ‘Konut kredisinin erken ödenmesi halinde de tüketicinin hükümlülüğünü hafiflettik. Yüzde 2’lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1’e inecek. Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Taksit ödemek için açtıkları hesaptan ücret alınması kaldırıldı.’ 

‘KONUTTA TÜKETİCİYE YÜZDE 2 TAZMİNAT ÖDEMESİ KOŞULUYLA SÖZLEŞMEDEN VAZGEÇME HAKKI’

Maketten konut satışının artık yapılamayacağını belirten Yazıcı, ‘Belediyelerden herhangi bir inşaat ruhsatı almadan inşaat yapan hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak. 14 günlük süre içerisinde cayma hakkını kullanabilecekler. Konut dkonutir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor’ ifadelerine yer verdi. Yazıcı, ‘Kapıdan satış yapan firmalar, yetki belgesi almak zorundalar. Böylece kayıt altına olacaklar ve denetlenebilecekler’ dedi.

Etiketler: » »

Share