logo


03 Ağustos 2016

Tuğrul Türkeş, Dişli’yi odaya almamış

Tuğrul Türkeş, Dişli'yi odaya almamış

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş 15 Temmuz gecesi ve ertesi günü yaşananları İhlas Haber Ajansı ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’a anlattı. Türkeş, “Sabah Genelkurmay Başkanı direkt benim odama geldi. Arkasında Mehmet Dişli vardı. Onu odaya almadım” dedi.

Batuhan Yaşar,”İstihbaratta ‘millî’ dönem” başlıklı yazısında, istihbaratın topyekûn yapılandırılması için çok ciddi çalışmaların 3-4 koldan yürütüldüğüne işaret ederek, şunlara dikkat çekti:

“Modeller üzerinden geçiliyor. Henüz Başbakan ve Cumhurbaşkanına sunulmadı. Konu Ahmet gitsin, Mehmet gelsin meselesi değil. İstihbarat ikiye ayrılsın meselesi hiç değil.

Zaten MİT’in ikiye ayrılması (iç istihbarat-dış istihbarat) bir süredir tartışılıyor, MİT’in dışarıda operasyon yapabilecek bir konuma gelmesi hedefleniyordu. Konu sadece MİT de değil..

Bütün yapı sil baştan elden geçiriliyor. Emniyet İstihbarat Müsteşarlığına dönüştürülüyor. Yani güçlendirilecek. Jandarma da ayrı şekilde. Çok güçlü bir yapıya dönüştürülecek. Ama şu iki konu çok daha önemli.

-İstihbaratta checks and balances dönemine geçiliyor.

-Türkiye artık istihbaratçı yetiştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altını çizerek belirttiği gibi, güçlü bir istihbarat yapısı kurulacak. İstihbarat çeşitlendirilecek. İstihbaratın tek çatı altında toplanması değil ama verilerin daha iyi analiz edilmesi üzerinde de duruluyor.”

TUĞRUL TÜRKEŞ ODAYA ALMAMIŞ

Batuhan Yaşar, yazısında önemli bir detaya da ilk kez yer verdi: “Kuliste Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’le sohbet ettik. 15 Temmuz gecesi ve ertesi günü anlattı: Ben ihtilallere alışkın olduğum için ofisimi açtım, herkesi topladım… Sabah Genelkurmay Başkanı direkt benim odama geldi. Arkasında Mehmet Dişli vardı. Onu odaya almadım. Birkaç kez içeri girmeye çalıştı. İlk gördüğümde şüphelendim. Birkaç kez odaya girmeye teşebbüs etti içeri almadım.”

Etiketler: »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

6+5 = ?