logo


TSK, Efes Tatbikatı’nda gövde gösterisi yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) planlı tatbikatlarından olan EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkiinde icra edildi. Nefes kesen tatbikatta düşmanlara hava, kara ve denizden harekat düzenleyen TSK unsurları, olası bir savaş durumundaki başarısını kanıtlamış oldu.

EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, Ege Ordusu Komutanlığı koordinatörlüğünde Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait birlik ve unsurların katılımı ile İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey başladı. Tatbikatı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da izledi. Basına açık olarak iki yılda bir yapılan tatbikatta 8 bin 500 personel görev alırken, 100 top, 50 uçak, 40 gemi, 70 bot, 40 helikopter, 60 tank ve bin 100 tırtıllı tekerlekli araç kullanıldı. Tatbikatın amacı ise birlik ve karargahların bir arada çalışmasını sağlamak ve eğitim seviyelerini geliştirmek, TSK envanterinde bulunan harp silah ve araçlarının müşterek kullanılma usul, taktik ve tekniklerini geliştirmek olarak belirtildi. 51 yabancı askeri gözlemci olmak üzere toplam bin 50 gözlemcinin katıldığı tatbikatta senaryo gereği Safir ve Mercan ülkeleri arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu Safir, Mercan’a harekat düzenledi.

Tatbikata özel olarak Türkiye’de ilk defa 2010 yılında Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan seyyar sahra hastanesi de arazi üzerine kuruldu. Şimdiye dek iki defa görev maksatlı kullanılan ve 478 personelin tedavi edildiği seyyar hastane, tatbikata özel olarak ilk defa arazi üzerine kurularak sağlık hizmet desteği sağladı. Görev alan tüm personelin uzman sağlık çalışanı olduğu hastanede, tıbbi üniteler, personel ve hastalar için üniteler, hasta sınıflandırma ve ayırma bölümleri bulunurken, dört kişi aynı anda ameliyat olabiliyor. 30 kişilik hasta kapasiteli hastanede, sosyal yaşam alanlarının yanı sıra 28 çadır ve 23 konteyner bulunuyor.

SENARYO GEREĞİ HAREKAT DÜZENLENDİ
Senaryo gereği, Safir ve Mercan ülkelerinin arasında yaşanan anlaşmazlığın çözülememesi üzerine Safir, Mercan’a harekat düzenledi. Tatbikatta, ilk olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri denizden ve havadan sızdı, ardından SAS ve SAT timleri bölgeye intikal etti ve keşif harekatı başlattı. Daha sonra Özel Kuvvet Harekatı’nı destekleyen deniz atışları yapıldı ve işaretlenen hedefler vuruldu. F-16’lar ve 2 Kobra helikopteri ise hedefleri ateş altına aldı. Deniz topçu atışlarının yapılmasının ardından su altı mayın tahribine geçildi. Tatbikatta 2 çıkarma gemisine 4 tank ve 4 zırhlı personel taşıyıcı bindirilirken, bombardıman uçaklarıyla hedefler ateş altına alındı. Havanlarla aydınlatma mermilerinin atıldığı tatbikatta taarruz helikopterleri 20 metrelik toplarla atış yaptı ve ardından hava hücum harekatı başladı. Mini İHA’lar ile yapılan hava keşfi ile de tespit edilen hedefler vuruldu.

Tatbikatı ikinci gününde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da izleyeceği bildirildi.

ALİ GÖZETEN – CEREN ATMACA – FERRUH SERÇE

Etiketler: »

Share