logo


08 Eylül 2015

TSK açıklamasında dikkat çeken çok önemli iki ayrıntı

tsk

Genelkurmay Başkanlığı’nın Dağlıca’daki saldırıya ilişkin açıklamasında ilk kez saat bilgisine yer verilmemesi ve şehit olan askerler hakkında açıklamanın yapılmaması dikkat çekti. TSK’nin saat bilgisine yer vermemesi, “Saat verilirse, Davutoğlu’nun saldırı ve şehitlerden haberi olduğu halde maçta olduğu ortaya çıkacaktı” yorumlarına neden oldu.

Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde 16 askerin şehit olduğu, 6 askerin de yaralandığı saldırıya ilişkin açıklamayı olaydan 27 saat sonra yaptı.

TSK’den yapılan bu açıklamada ilk kez olay saati verilmemesi dikkat çekti. TSK daha önceki basın duyurularında olay tarihinin yanı sıra saatine de yer veriyordu.

Genelkurmay’ın 02 Eylül 2015 günü Şemdinli’de gerçekleşen saldırıya ilişkin açıklamasında, “02 Eylül 2015 tarihinde saat 07.05’de Hakkâri / Şemdinli–Tekeli yolunda yol araması yapan unsurlarımızı himaye etmek maksadıyla operasyon icra eden birliklerimize, Bölücü Terör Örgütü mensubu bir grup terörist tarafından uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulmuştur” ifadelerine yer vermişti.

2 eylül tsk

1 EYLÜL’DE DE SAAT BİLGİSİ VAR

TSK’nin 01 Eylül 2015 günü Kilis Şehit Mehmet Hudut Karakolu’na düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamasında da saat bilgisine yer veriliyor. Açıklamada, “01 Eylül 2015 tarihinde saat 18.15 sularında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Kilis Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nda görevli unsurlarımıza, sınırın Suriye tarafında DEAŞ Terör Örgütü kontrolündeki bölgeden açılan ateş sonucunda Kahraman bir silah arkadaşımız ağır şekilde yaralanmış, derhal ambulansla hastaneye tahliye edilmiştir. Kahraman silah arkadaşımız hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur” deniliyor.

1 eylül tsk

İLK KEZ 27 SAAT SONRA…

Güneydoğu’da çatışmaların en yoğun olduğu PKK’nin onlarca insanı öldürdüğü dönem olan 1994, 95 ve 96 yıllarında bile Türk silahlı kuvvetleri açıklamalarında şehit sayısını tam olarak verdi. İlk kez 27 saat sonra şehit sayısı konusunda açıklama yaptı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

4+8 = ?