logo


Trump’ın imzaladığı kararnameyle sınırlarda panik başladı

Donald Trump’ın, ABD’ye mülteci kabulünü durdurduğu ve tehlikeli olarak belirlenen 7 Müslüman ülkeden girişleri 90 günlüğüne yasaklayan kararnameyi dün imzalamasının ardından bugün sınırlarda panik yaşanmaya başlandı.

İngiliz Daily Mail’in haberine göre Mısır’dan ABD’ye gitmek üzere havalimanına gelen yedi kişi sınır kontrolünden geçirilmedi.Öte yandan iki Iraklı tüm yasal belgeleri bulunmasına rağmen Trump’ın kararnamesi yüzünden New York’taki JFK havalimanında gözaltına alındı.

Iraklıların avukatları basına açıklama yaparak Başkan Donald Trump ve Amerikan hükümetine karşı dava açtıklarını duyurdu.CNN International’in haberine göre avukat diğer mültecilerin adına toplu dava açma niyetinde olduğunu bildirdi.

GOOGLE’DAN ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI
Google yasağın hemen ardından tatilde olan yabancı uyruklu çalışanlarına “derhal ABD’ye dönmeleri” çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump söz verdiği gibi ülkesinin sınırlarını Müslüman mültecilere dün imzaladığı kararname ile kapattı. Pentagon’da dün imzaladığı Başkanlık kararnamesine göre Suriyeli mültecilerin ülkeye girişi süresiz olarak durduruldu.

Trump bu kararname ile “radikal İslamcı teröristlerin” ABD’ye girişini engelleyeceğini ifade ediyor.

New York Times’ın haberine göre kararname ile Suriye’den gelecek mülteciler süresiz olarak yasaklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın mülteci kabul programı da 120 günlüğüne durduruldu.

Ayrıca “terörle bağlantılı olduğu düşünülen” yedi Müslüman ülkeden gelenlerin 90 gün boyunca ABD’ye kabul edilmeyecek.Kararname metninde doğrudan ülke adı verilmeyen bu ülkelerin Irak, Libya, Suriye, Iran, Sudan, Somali ve Yemen olduğu belirtiliyor.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

9+1 = ?