logo


08 Mayıs 2018

Trafikteki Tehlikelerden Kaçınmanızı Sağlayan Kaza Önleme Sistemi

Günümüzde insanların en çok tehlike yaşadığı durumlardan birisi de trafik kazalarıdır. Her sene trafik kazalarından dolayı 1.2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Otomotiv sektöründeki Volvo Ford Mercedes ve Subaru gibi markalar yeni tasarladıkları kaza önleme sistemi sayesinde bu trafik kazalarının önüne geçmeyi planlıyor.

Kaza önleyici sistem sayesinde araçların trafikte karşısına çıkabilecek tehlikeli durumlarda devreye giriyor. Sürücüye araç içindeki multimedya ekranından işitsel ve görsel olarak uyarılar veriyor. Bu da sürücünün oluşabilecek kaza için gerekli önlemi almasını sağlıyor.

Kaza Önleme Sistemi Nedir?

Kaza önleme sistemleri aracın tehlikeli durumlar içerisinde kaldığında kaza yapmaması için devreye giriyor. Özellikle sürücülerden kaynaklanan trafik kazalarına bu sistem çözüm buluyor.

Kaza önleyici sistem bir yapay zekadır. Bu yapay zeka sürekli öndeki araçla kendi aracının hızını hesaplar ve araçlar arasındaki mesafeyi hesaplar. Buna göre normalden daha fazla yaklaşım olursa sistem sürücüyü uyarır.

Kaza Önleme Sistemi Otomatik Olarak Çalışır; Kaza önleyici sistem uygulaması aracın çalışmasından sonra hızını 30 kilometre saate çıkarmasıyla birlikte devreye girer.

Kaza Önleme Sistemleri Nelerdir?

Aslında farklı tehlikeli durumlara özel kaza önleme sistemleri bulunuyor. Bu sistemler kendi özel durumlarında devreye girerler.

Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem; Araçlar arasındaki mesafenin azalması durumunda sistem devreye girer ve sürücüye uyarı verir. Sürücü bu uyarıya uymazsa sistem otomatik fren sistemini devreye sokarak aracı durdurur.

Şerit Takip Sistemi; Sürücü eğer kendi şeridinde aracını süremezse bu durumda sistem devreye girerek olası bir kazayı önlemek için sürücüyü uyarır.

Kör Nokta Uyarı Sistemi; Sürücü trafikte görmediği noktalardan bir tehlike yaşarsa bu sistem devreye girer. Kör noktadan gelen tehlikelerde sürücü uyarılır.

Kaza Önleme Sistemi Sayesinde Planlanan Durumlar

Kaza önleme sistemi sayesinde trafik kazalarının büyük bir çoğunluğuna engel olunabilecek.

  • Kavşaklarda yaşanan trafik kazalarının oranı azalacak
  • Yüksek hızdan dolayı yaşanan kazalar engellenecek
  • Hızlı şekilde manevra almadan dolayı yaşanan sorunlar engellenir
  • Sinyal vermeden şerit değiştirilmesinden kaynaklı trafik kazaları engellenecek

Görüldüğü üzere yukarıda durumlar bu sistem sayesinde elde edilecek.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+4 = ?