logo


02 Kasım 2017

Tesbihin Türk Kültüründeki Yeri

Erkeklerin yaygın bir biçimde kullandığı aksesuarlar arasında varlık gösteren tesbih seçenekleri; sadece kişisel zevk ile tercih edilmekle sınırlı kalmayarak; belli bir geçmiş ile varlık göstermektedir. Bu tür aksesuarlar arasında varlık gösteren tesbih seçenekleri de köklü bir halde varlık göstererek; hayatımızda yüzyıllardan beridir var olan bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Kehribar tesbih gibi modellerin yer aldığı söz konusu aksesuar çeşitlerinin atalarımızdan gelen bir gelenek dahilinde varlık göstermiş olmaya devam ettiği de kolaylıkla söylenebilmektedir.

Tesbih tasarımları Türklerin İslam dini ile tanışmasından sonra hayatımıza girmiş olan bir aksesuar olarak kabul görmektedir. İslamiyet dininin ibadetlerinden bir tanesi olarak tanımlanan namaz sonunda kullanılan tesbihler; böylelikle hayatımıza kalıcı olarak dahil olmaya başlamıştır. Namaz esnasında kullanılan tesbih modelleri genel olarak kuka tesbih cinsinden olup; bu tür tesbihlerin tercih edilmesine de özen gösterilmiştir. 99 boncuktan meydana getirilen bu tür unsur seçenekleri; namaz sonundaki dua bölümünde tercih edilerek, cami cemaatinin ellerinde yer almaya başlamıştır. Halen daha yaygın bir gelenek olarak bilinen tesbih aksesuarları; özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde yaygın bir biçimde tercih edilmektedir.

İbadet dışında da aksesuar olarak tesbih modelleri tercih edilmeye başlamış; insanların yaygın bir biçimde kullandığı unsurlar olarak da kabul görmüştür. Zaman içerisinde isim yazılı tesbih seçenekleri ile de gündeme gelen söz konusu modeller; her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çekmeye devam etmiştir. 11’li ve 33’lü seçenekleri ile kendini gösteren tesbih seçenekleri; farklı imame ve boncuk biçimleri ile farklı farklı tasarımlarla yer almaya başlamıştır. Bu sayede de her zevkten insanın elinden düşürmediği bir aksesuar olarak da tanımlanarak; insanların tercihleri arasında da yer almaktadır. Tüm modelleri https://www.modalarda.com/ adresinde bulabilirsiniz.


Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?