logo


07 Ekim 2013

Tehlike aylar önce ‘Geliyorum’ demişti!

mancini1Sezon başında fazla dikkat çekmeyen Türk oyuncu azlığı Roberto Mancini’nin de başını ağrıtmaya başladı.

Galatasaray’ın Spor Toto Süper Lig’in 7. haftasında Akhisar Belediyespor ile oynadığı mücadelede yıllar sonra yaşanan durum, aslında sezon öncesinden sinyallerini vermişti.

Roberto Mancini, Akhisar Belediyespor karşısında 18 kişilik kadroyu dolduramazken, kadroya 16 futbolcu alabildi. Aynı durum sarı-kırmızılı takımın başına 2008-2009 sezonunda Bellinzona ile oynanan maçta da gelmişti.

SEZON BAŞINDA FARK EDİLMEDİ

Roberto Mancini’nin yaşadığı bu sıkıntılı durum, aslında transfer döneminde sinyallerini vermişti. Üç kulvarda da başarı hedefleyen Galatasaray’ın kadrosunda 3’ü kaleci olmak üzere toplam 16 yerli oyuncu yer alıyor. TFF’nin yabancı kuralı gereği 18 kişilik kadroda 12 tane yerli oyuncu bulundurması gereken Galatasaray’da Hamit, Eray, Semih ve Engin’in aynı anda sakatlanması, Selçuk ve Melo’nun da cezalı olması, bu sorunu yeninden gündeme taşıdı.

TAKIMDAN AYRILANLAR DA ETKİLEDİ

Sezon başında Galatasaray’ın kadrosunda yer alan ve Türk statüsünde oynayan Erman Kılıç, Colin Kazım, Sercan Yıldırım, Furkan Özçal, Mehmet Batdal, Çağlar Birinci gibi isimlerin de kiralanması ve satılması da Türk oyuncu sayısını iyice azalttı.

TRANSFER PİŞMANLIĞI VAR MI?

Yabancı sınırlaması kararının ardından Galatasaray yönetimi ilk olarak Türk statüsünde oynayabilecek isimlere yönelirken, Emre Can, Kerim Frei, Jem Karacan, Gökhan Töre, Atilla Turan, Ali Adnan gibi oyuncular gündeme gelmiş, ancak transfer sezonu sona erdiğinde transfer edilen iki Türk oyuncu geçen sezonda da kiralık olarak Galatasaray’da oynayan Umut Bulut ve Ermen Kılıç oldu. Erman yine yaz transfer sezonunda Eskişehirspor’a satılmıştı.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+1 = ?