logo


Tatilde yolda kalmayın

Tatil planları yapan vatandaşlardan araç bakımını ihmal etmemelerini isteyen BUROTO Servis Sorumlusu Cüneyt Ok, yolculukların güvenli olması için yola çıkmadan bakım yapılması gerektiğini söyledi. Aracın motor yağı, fren hidroliği, soğutma suyu gibi sıvıların yaz aylarında ön plana çıktığını belirten Ok, ‘Fren hidroliği hayati önem taşımaktadır. Yaz demek toz demektir. Tozlu yolda çabuk kirlendiğinden hava filtrelerinin kontrolüne de dikkat etmek gerekir. Kirli filtre hem motor performansını düşürür hem de yakıt tüketimini artırır. Şuurlu bir sürücünün aracında yapacağı kontroller, fazladan masraf ödenmesinin önüne de geçer’ diye konuştu.

HAVA FİLTRESİ DEĞİŞMEZSE YAKIT SARFİYATI ARTIYOR

Ok, “Kış aylarından yaza geçerken araçlarda uygulanması gereken bakımlar var. Kış lastiklerini çıkartıp yaz lastiklerini takmamız lazım. Periyodik bakımlarımızın mutlaka zamanında yapılmalı. Hava filtreleri ve dizel araçlarda yakıt filtreleri mutlaka değiştirilmeli. Klima filtrelerinin değişimi yapılmazsa araçlar gerekli soğutmayı yapmayabilir, bu da sıcak havalarda uzun yola çıkacak sürücüler için büyük sıkıntıya yol açar. Aracın hava filtresi değiştirilmez ise aracın yakıt sarfiyatında artış olur. Bu da uzun yola çıkacak sürücülere ekstra yük olarak yansır. V kayışı ve triger setleri mutlaka kontrol edilmeli. Bunların zamanları gelmişse mutlaka değiştirilmeli. Triger kayışının kopması araçta büyük maliyete sebep olabilir” dedi.

‘UZUN YOLA ÇIKMADAN ROT BALANS AYARI YAPTIRIN

Uzun yola çıkacak sürücülerin fren sistemi, fren hidroliği, fren balatalarını, fren disklerini mutlaka kontrol ettirip öyle yola çıkmaları gerektiğini söyleyen Ok, “Bilhassa yaz aylarında sıkça kullandığımız klimanın gazının mutlaka kontrol edilmesi lazım. Ayrıca uzun yolculuk öncesi araçların rot balans ayarları yapılmalı. Rot balans ayarı bozuk olan araçlar zamanla süspansiyon sistemine zarar verir. Bu durum araçlarda maliyetli hasarlara sebep olur. Uzun yola çıkacak sürücülerin rot balans ayarlarını yaparak yola çıkmaları lazım. Kıştan yaza geçerken araçların boyasında oluşan korozyonu önlemek için her yıl düzenli olarak boya koruma ve pasta cila yaptırılması gerekir” şeklinde konuştu.

Etiketler: » »

Share