logo


30 Ocak 2017

Taşıyıcı Anne ile Bebek Sahibi Olmak

Bir çok çiftin özlemidir çocuk sahibi olmak. Evlat sahibi olabilmek adına, onlarca doktor ve çeşitli tedavi yöntemleri denenir. Hatta bitkisel çözümlerden tutun da çeşitli umut tacirlerine kadar bir çok yolu deneyen insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. Kimi aile sperm sorunları, kimi aile yumurta sorunu, kimi aile rahim problemleri nedeniyle gebe kalamamaktadır. Tabii bazı çiftlerde bu sorunların birden fazlası da yer alabiliyor.

Doğal yollardan gebe kalamayan çiftler, soluğu tüp bebek merkezlerinde alıyorlar. Burada yapılan muayeneden sonra, sorun tespit edilip tedavi yöntemi öneriliyor. Bazı hastalarda rahim problemleri nedeniyle kendi çocuklarını taşımaları mümkün olmamaktadır. Bunlar arasında rahim kanseri olanlar (İleri derecede), rahim iç yapı bozukluklarına sahip olanlar, doğuştan rahmi olmayan ya da ameliyatla rahmi alınanları sayabiliriz. İşte bu adaylar eğer kendi yumurtaları sağlıklı ise ve eşlerinin spermleri de sağlıklı ise taşıyıcı anne ile kendi çocuklarına kavuşabilirler. Normal tüp bebek tedavisinde olduğu gibi anne adayı hazırlanır, yumurtaların toplandığı gün baba adayı da sperm verir ve laboratuvar ortamında embriyolar oluşturulur. İşlemin sonrasında anne adayına transfer edilmesi gereken embriyolar, taşıyıcı anneye transfer edilerek gebeliğin oluşması sağlanır. İstenildiği taktirde ya da ihtiyaç halinde sperm ve yumurta da başka bir bireyden alınarak kullanılabilir. Bu işlemler sperm donasyonu, yumurta donasyonu ya da embriyo donasyonu olarak adlandırılır

Taşıyıcı annelik Türkiye’de yasa gereği yasak olup, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve yurt dışı bir kaç ülkede sorunsuzca uygulanan bir yöntemdir. Taşıyıcı anne ile yapılan sözleşme sonucunda bebek doğduktan sonra gerçek anne ve babaya vermeyi taahüt eder. Kıbrıs tüp bebek merkezleri tüm bu işlemlerin her adımında sizleri yönlendirerek bebeğinize kavuşmanızı sağlamaktadır.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

7+10 = ?