logo


Tarım Arazisi Sahiplerinden Müşterek Tepki

Tarımda verimli ve düşük maliyetli üretim yapılabilmesi için tarımsal arazilerin miras ya da satış yoluyla küçük parçalara bölünmeyecek olmasına arazi sahipleri tepki gösterdi. İhtiyaçtan arazisinin bir kısmını satmak isteyenler Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünde toplanarak bu duruma tepki gösterdi.

Tarımsal arazilerin küçük parçalara bölünmesini önleyen, toprak koruma ve arazi kullanımı hakkında kanunda değişiklik öngören yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Diyarbakır’da müşterek tarım arazisi sahibi vatandaşlar, ihtiyaç dolayısıyla satamadığı arazileri nedeniyle mağdur olduklarını belirtti. Mağdur olduklarını belirten vatandaşlar, mağduriyetinin giderilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Yapılanan büyük haksızlık olduğunu ileri süren vatandaşlar, durumun düzeltilmesi talebinde bulundu. Söz konusu kanun değişikliğiyle daha önce noter üzerinden satışı yapılan ancak itimat nedeniyle dkonutri yapılmayan, tapusu alınmayan arazilerin dkonutrinin artık mümkün olmadığını belirten vatandaşlar, bu durumun büyük sorunlara yol açacağını kaydetti.

Mağdur olduğunu beyan eden Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Dökmetaş Mahallesi’nde ikamet eden Şirin Atlı, tanıdıklarından müşterek parsel içinde arazi satın aldığını belirterek, “Şimdi ihtiyaçtan aldığım arazimi satmak istiyorum ama satışını yapamıyorum. Ellerimizdeki arazileri hiçbir şekilde satamıyoruz. Evet, satmamızın bir yolu var ama sadece müşterek olduğumuz kişilere satabiliyoruz. Yani fiyatı 5 ise müşterek olduğumuz kişi ancak 1’e satın alıyor. Bu durum bizim büyük mağduriyet yaşamamıza sebep oluyor. Yani zengin daha zengin olacak. Cebinde nakit parası olan müşterek arazi sahibi diğer müştereklerden çok ucuz rakama arazi satın alabilecek ya da satış yapılmayacak. Yani üçüncü bir kişiye satış yapılamıyor. Bu gerçekten adil olmayan bir durum” dedi.

Arazinin kendisinin olduğunu bu halde müşterek olsa dahi kendi payının satışının yapmasının normal olduğunu anlatan Burhan Damar ise, “Ben 5 dönümlük bir arazi satın aldım. Satın aldığım yerde müşterek birçok kişi var. Arazimin değeri dönüm başına 50 bin TL olmasına rağmen ve alıcısı olmasına rağmen ben ancak müştereğe satmak zorunda bırakılıyorum. Yani müşterekler dışında bir kişiye satış yapamıyorum. Müşterek olan kişi de durumun farkında olduğu için dönümü 50 bin TL olan arazime ancak dönümü 10-15 bin TL veriyor. Bu durum karşısında büyük mağduriyet yaşıyorum. Dkonutlet böyle bir kanunu neden çıkardı anlamadık. Kanunlar insanlara yardımcı olsun diye çıkarılır ancak bu çıkan kanun insanları resmen mağdur ediyor” diye konuştu.

Yasaya göre, belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler, bölünemez eşya niteliği kazanıyor. Asgari tarımsal arazi büyüklüklerini günün koşullarına göre arttırabilecek. Tarım arazileri Bakanlıkça belirlenen büyüklüklerin altında ifraz edilemeyecek ve hisselendirilemeyecek.

Etiketler: » » » » »

Share