logo


“tarım Arazilerinin Bölünmemesi Gerçek Bir Reformdur”

TBMM’de kabul edilen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile artık tarım arazilerinin miras yoluyla bölünemeyeceğini belirten AK Parti Aksaray İl Başkanı M. Fatih Yıldırıcı, bunun gerçek bir reform olduğunu söyledi.

Aksaray Merkez Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin ile birlikte tarım arazileri üzerinde tasarıyı değerlendiren AK Parti İl Başkanı M. Fatih Yıldırıcı, bereketli topraklara sahip Aksaray’da binlerce dekarlık tarımsal alan bulunduğunu ancak bunun önemli bir kısmının bölünmüş araziler olduğunu hatırlattı. Yıldırıcı, ‘Bu tasarının amacı, toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi ve bölünmelerinin önlenmesi, tarımın sürdürülebilirliği, arazilerin verimli ve rekabetçi piyasa ile mücadele edilebilirliği, tarımda kişi başı milli gelirin artırılmasıdır. Merkeze bağlı kuru arazilerde 185 dekar, sulu arazilerde 75 dekar özellikle bahçe tarzında 3 dekar, dikili arazilerde 10 dekar olmak üzere bölünmeyi sınırladık. Hem tarım ekipmanlarını vatandaşlarımız daha rantabl kullanma adına, hem de miras yoluyla bölünen tarım arazilerinin yok olmasının önüne geçmiş olduk. İnşallah hükümetimizin çıkarttığı bu yasayla tarım arazilerimiz miras yoluyla bölünmesi engellenmiş olacak ve daha geniş alanda güzel hizmetler yapılmış olunacak” dedi.

Yasanın geç kalındığına işaret eden Aksaray Merkez Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin ise, “Miras yoluyla arazilerin bölünmemesi geç kalınmış bir yasa. Çünkü Avrupa Birliğinde yüz yıllar önce arazilerin bölünmemesi için çıkartılan bir kanun. Ülkemizde geç kalındı ama zararın neresinden dönüle kardır” dedi. Mirasçılar arasındaki tarım arazilerinin nasıl bölünmeyeceğini anlatan Zengin, ‘Diyelim ki tarım arazisi olan bir ailenin 5 mirasçısı var. Burada tarıma el verişli, işi bilen hangisi ise ona verilecek. Ancak diğerlerin hiçbir hakkı da kaybolmayacak. Arsanın o bölgede değeri ne ise parası ödenecek. Alacak kişinin parası yoksa dkonutlet uygun şekilde kredi imkanı tanıyacak. Yani Avrupa ülkelerinde yıllar önce alınmış kanun ülkemizde bu hükümet dönemimde hayata geçti. Bu kanun çiftçilik için çok iyi oldu. Çok iyi bir gelişme sağlandı ve üretim alanlarının bölünmesi önlenmiş oldu” dedi.

Etiketler: » » »

Share