logo


Tarihi köprüde ‘Klasik otomobil’ nostaljisi

40 ve 60’lı yıllarda kullanılan klasik otomobiller düzenlenen ‘Tarihin Kucaklaşması Klasik Otomobiller’ etkinliği ile Büyükçekmece halkıyla buluşturuldu. Tarihi Mimar Sinan Köprüsü üzerinde sıralanan klasik otomobiller, nostalji rüzgarları estirdi.İstanbul Klasik Otomobiller Derneği ile Büyükçekmece Belediyesi’nin birlikte düzenledikleri ‘Tarihin Kucaklaşması Klasik Otomobiller’ etkinliğinde tarihi otomobiller Büyükçekmece Kültür Park’ta sergilendi. Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nde sıralanan araçlar nostalji rüzgarları estirdi. Yılların eskitemediği nostaljik otomobillar dış görünüşleri ve motor kuvvetleriyle izleyenleri adeta büyüledi. Eski otomobilları inceleyenler arasında gelin ve damadın bulunması da etkinlikte farklı görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Güzel havanın tadını çıkarmak için gezintiye çıkan vatandaşlar ‘Tarihin Kucaklaşması Klasik Otomobiller’ etkinliğiyle geçmiş yıllara geri dönüş yaptı. Bazı vatandaşlar ise fotoğraf makinelerine ve cep telefonu sarılarak anı ölümsüzleştirdi.Etkinlikte konuşan İstanbul Klasik Otomobiller Derneği Başkanı Serkan Okay, İstanbul’da yaza merhaba diyen bir havada klasik otomobilleriyle Büyükçekmece’ye geldiklerini söyledi. Okay, 40’lı yıllardan 60’lı yıllara kadar nostaljik araçlarıyla tarihi Mimar Sinan Köprüsü’ne sıralandıklarını belirtti.

Büyükcekmece Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Şahin, geçmişten gelen kendi varlıklarını koruyan eserleri Büyükçekmece’de ikinci kez ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti. Başkan Vekili Şahin konuşmasında İstanbul Klasik Otomobiller Derneği Soma’da maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçi için siyah tişörtlerle 3 dakika saygı duruşunda bulunduklarını söyleyerek, derneğin İstanbul’dan Samsun’a konvoy düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

Etkinlik alanında otomobilların arasında dolaşarak eskilere yolculuk eden bir vatandaş ise organizasyonun kendisine geçmişi hatırlattığını ifade ederek, “Biz eskiden otomobilya binerken onunla özdeşleşirdik, şuanda bu eski otomobilları görmek bana oldukça güzel bir duygu yaşattı” dedi.

Etiketler: » »

Share