logo


‘Tanrı Parçacığı’ evreni yok edebilir

Stephen Hawking son kitabında dünyayı korkutan saptamalarda bulunduStephen Hawking son kitabında dünyayı korkutan saptamalarda bulundu.

İngiliz profesör Stephen Hawking, 2012 yılında varlığı bilim adamları tarafından CERN laboratuvarlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda yapılan deneyle kanıtlanan “Tanrı parçacığı”nın (Higgs Bozonu) evreni yok edebileceğini iddia etti. Hawking yeni kitabında 10 milyar dolarlık tarihin en büyük deneyiyle açığa çıkan parçacığa yüksek bir enerji yüklenmesi durumunda zaman ve uzayın birden bire çökeceğini, bunun da evrenin yok olması anlamına geleceğini belirtti.

VAKUM ETKİSİ YAPACAK

Hawking’e göre var olan her şeyin yapıtaşı olarak nitelendirilen ve bu nedenle ‘Tanrı Parçacığı’ olarak adlandırılan Higgs Bozonu bilimsel araştırmalar sırasında yüksek stres altında kalırsa, felaketle sonuçlanacak bir vakum etkisi yaratabilir. Hawking, deneylerde kullanılan parçacık hızlandırıcının yeterince büyük olmadığını ve bunun felakete yol açabileceğini söyledi. İngiliz bilim insanı Peter Higgs, ‘Tanrı parçacığı’ denilen parçacığın varlığını 1960 yılında öngörmüş, parçacığın varlığı ancak 2012 yılında, İsviçre-Fransa sınırındaki CERN Laboratuvarı’ndaki deneylerle bilimsel olarak kanıtlanabilmişti. Bu deney Nobel ödülünü de beraberinde getirdi.

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+4 = ?