logo


20 Temmuz 2016

Tanker uçak ‘vururuz’ denilerek indirildi!

Tanker uçak 'vururuz' denilerek indirildi!

Darbe girişimi sırasında bazı üslerdeki jetler darbe girişiminde bulunan uçaklara müdahale için havalandı. Bu uçaklar ilk olarak havadaki iki tanker uçağı inmeye zorladı. Uçaklardan biri hemen iniş yaparken son tanker uçağının pilotu inmeyi kabul etmedi. Jetlerin pilotla göz teması kurmaya yönelik çalışmalarına da engel olan tanker uçağın pilotu Karadeniz’e yöneldi. Jetlerden gelen “Vururuz” tehdidi üzerine son tanker uçak da indi.

Bazı askerler, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine katılmak üzere Diyarbakır’dan Akıncı Üs Komutanlığına gelen modern mühimmatlarla gece alçak irtifa uçuş kabiliyeti sağlayan podlara sahip savaş uçaklarının havalanmasına engel olmak için büyük çaba harcadı. Silahla tehdit edilen bakım personeli, yedek paraşüt ve uçak yakıtı olmadığını öne sürerek uçakları kullanıma vermemeye çalıştı. Askerler, uçakların lastiklerinin havasını indirmek için planlama yaparak uçuşlara engel olmayı amaçladı.

Edinilen bilgiye göre, darbe girişiminde bulunan askerler tarafından üs olarak kullanılan Ankara’daki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında olay gecesi bazı askerler darbe girişimine engel olmak için büyük gayret gösterdi.

Darbe girişiminde bulunan subaylarca karargah olarak kullanılan 4. Ana Jet Üs Komutanlığında uçaklara bomba ve yakıt yüklemede görevli personele, “Önemli bir harekat var” denildi. Uçak bakım personeli bu kapsamda üsteki uçakları yüklü miktarda mühimmatla doldurdu.


Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?