logo


Taksim’de yılbaşı eğlencesi

taksim-de-yilbasiBazı vatandaşlar ve turistler,yeni seneye Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki kutlamalarla girdi.Diğer yandan, Tacize uğrayan bir kadın, kendisini tekmeyle savunurken, İranlı kadınları taciz eden Iraklı turistler de gözaltına alındı.

Yılbaşı için özel süslenen Taksim Meydanı ile İstiklal Caddesi, akşam saatlerinden itibaren yoğunlaşmaya başladı. Saatler gece yarısına yaklaştıkça kutlamaların yapıldığı alanlar doldu. Vatandaşlar İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nı kısmen doldururken, çok sayıda vatandaş da yılbaşı kutlaması için eğlence mekanlarını tercih etti. Eğlence mekanlarının yılbaşı için süslendiği, esnafın “herşey dahil” menüleriyle müşteri çekmeye çalıştığı gözlendi.

Soğuk ve yağışlı hava nedeniyle Taksim ve İstiklal’de yeni yılı karşılayan vatandaşların sayısının geçen yıllara oranla az olduğu görüldü.

Rüzgar nedeniyle vatandaşların kullandığı şemsiyeler kırılırken, Taksim Meydanı adeta şemsiye çöplüğüne döndü.

Cumhuriyet Anıtı çevresinde 2015’e “merhaba” diyen vatandaşlar ve turistler yeni yılı meşalelerle karşıladı. Kutlama yapanlar yabancı müzik eşliğinde eğlenirken, bazı gruplar da halay çekti. Taksim’e gelenler Cumhuriyet Anıtı önünde bol bol selfie ve fotoğraf çekti.

Diğer yandan polis ekipleri Taksim Meydanı’nda yoğun güvenlik önlemi aldı. TOMA’ların da hazır bekletildiği meydana bazı girişler akşam saatlerinde kapatıldı.

TAKSİM MEYDANI’NDA TACİZ TEKMESİ

Taksim Meydanı’nda tacize uğrayan bir kadın, kendisini tekmeyle savundu.

Taksim Meydanı’nda yeni yılın kutlamalarında kalabalığın arasında tacize uğrayan bir kadın, duruma sert tepki gösterdi. Bir anda arkasını dönen ve tacizcisine tekme vuran kadın, “Ne yaptığını sanıyorsun” diyerek bağırdı. Genç kadın daha sonra arkadaşları ile birlikte uzaklaştı. Tacizci genç ise, kalabalığın arasında izini kaybettirdi.

IRAKLI TURİSTLER, İRANLI KADINLARA TACİZDEN GÖZALTINDA

Taksim’de yılbaşı kutlamalarında İranlı kadın turistleri taciz eden 3 Irak uyruklu şahıs gözaltına alındı.
Her yılbaşında, onlarca taciz olayının yaşandığı Taksim, bu kez farklı bir taciz olayına sahne oldu. Yer Taksim olmasına rağmen, hem tacizciler, hem de tacize uğrayanlar yabancı uyrukluydu. İddiaya göre, 3 şahsı şüpheli buldukları gerekçesiyle takibe alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güven timleri, kısa süre içerisinde Sıraselviler Caddesi üzerinde İranlı 3 kadına tacizde bulunan şahısları gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahısların Irak uyruklu oldukları, tatil için İstanbul’da oldukları belirlendi. Bu sırada, İranlı kadınlar, taciz edildikleri gerekçesiyle Iraklı turistlere saldırdı. İranlı kadınların, yumruklama anları İHA objektifleri tarafından saniye saniye görüntülendi.

TAKSİM’DE ŞÜPHELİ PAKET ALARMI

Taksim Meydanı’nda çevik kuvvet polislerinin ve TOMA’ların beklediği noktaya bırakılan şüpheli çanta polisi harekete geçirdi. Bomba imha uzmanı tarafından patlatılan çanta boş çıktı. Taksim’de yeni yılın ilk saatlerinde fark edilen şüpheli bir paket, hareketli dakikalar yaşanmasına neden oldu. Taksim Meydanı’ndaki çevik kuvvet polisinin ve TOMA’ların bekleme noktasına bırakılan şüpheli kadın kol çantası polisi harekete geçirdi. Çantadan şüphelenen polis ekipleri durumu bomba imha ekiplerine bildirdi. Bu esnada bekleme noktası güvenlik şeridiyle kapatılarak yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

Ardından TOMA’lar olası bir patlamaya karşın Cumhuriyet Anıtı’na doğru siper edildi. Bir süre sonra olay yerine gelen bomba imha ekipleri, koruyucu kıyafeti giydi. Daha sonra şüpheline çantaya fünye bıraktı. Alınan tüm tedbirlerin ardından şüpheli çanta kontrollü bir şekilde patlatıldı. Patlatılan çantanın boş çıktığını öğrenildi.

BEŞİKTAŞ’DA YILBAŞI KUTLAMALARI

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen yılbaşı kutlamaları, şiddetli rüzgar ve yağmura rağmen sürdü. Alanda toplanan kalabalık, Doğulu kardeşlerin canlı performansı eşliğinde doyasıya eğlendi.

Saat 18.00’de başlayan etkinlik nedeniyle Nispetiye Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar bu saatten itibaren alanı doldurmaya başladı. Bu sırada, büyük sahnenin önüne kırmızı halı sermeye çalışan belediye ekipleri şiddetli rüzgar nedeniyle zor anlar yaşadı. Serilen halılar, rüzgara savrulunca toplanarak kaldırıldı.

Kurulan “Video Mapping” sistemiyle dev ekrana dönen Akmerkez kulelerindeki gösteri büyük ilgi çekti. Kulelerden Zeki Müren’in bir klibi de seyrettirildi. Yağmura aldırmayarak sahne önünde toplanan vatandaşlar, saat 21.30’da sahne alan Ozan Doğulu’nun DJ performansıyla dans ederek eğlendi. Ozan Doğulu’nun ardından sahneye saat 23.00’de Kenan Doğulu çıktı. Kalabalık, Kenan Doğulu’nun canlı performansı eşliğinde 2015’i karşıladı.

Saatler 24.00 olduğunda Akmerkez’in kulelerinden geri sayım gerçekleştirildi; daha sonra da dakikalarca havai fişek ve ışık gösterisi yapıldı.

POLİS’TEN YOĞUN ÖNLEM
Taksim Meydanı’nda polis yılbaşı alarmına geçti. Meydan girişinde çok sayıda polis hazır bekletilirken, Gezi Parkı girişine de TOMA yerleştirildi.
Yeni yıla saatler kala Taksim Meydanı’nda yılbaşı önlemleri başladı. Gezi Parkı girişine çok sayıda çevik kuvvet otobüsü ve TOMA yerleştirildi. Polis araçlarının etrafı bariyerlerle kapatıldı.

Öte yandan bir itfaiye aracı da tedbir amaçlı bekletiliyor. Atatürk Anıtı önünde güven timleri görev dağılımı yapmak üzere toplanırken, Taksim Meydanı girişinde çok sayıda polis hazır bekletiliyor.

Taksim’de sahneye dönüştürülen nostaljik tramvayda verilen konser vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

İstanbul’daki yılbaşı kutlamalarının adresi Taksim’de eğlence başladı. Çok sayıda kişi yılbaşını kutlamak için Taksim’e geldi. Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) tarafından Taksim Meydanı’na yerleştirilen nostaljik tramvay kutlamalar için sahneye dönüştürüldü. Tramvay üzerindeki sahnede verilen konser vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Müziğin ritmine kapılan İstanbullular, bir yandan dans etti, diğer yandan fotoğraf çektirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+7 = ?