logo


Taksim’de polis müdahalesi!

taksimmansetTaksim’de İstiklal Caddesi’nin girişini kapatan ve polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba tazyikli suyla müdahale edildi.

Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nın Sıraselviler ve İstiklal caddelerine bakan tarafında kadın örgütlerine üye bir grup, ‘gözaltında taciz’ iddialarında bulunarak, basın açıklaması yaptı.

Burada bekleyen polislerin etrafına şerit çekmeye çalışan kadınları, polis ekipleri engelledi.

Bir süre sonra aynı yerde toplanan başka bir grup, Gezi Parkı eylemleri kapsamında ‘su savaşı’ gerçekleştirdi.
Ellerindeki su tabancalarıyla birbirlerine su sıkan gruptakiler, çeşitli sloganlar attı.
Grubun İstiklal Caddesi’nin girişini kapatması üzerine polis ekipleri, gruptakilere dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.
Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba, TOMA’lardan tazyikli su sıkılarak müdahale edildi.
İstiklal ve Sıraselviler caddelerine dağılan göstericiler ile polisler arasında kovalamaca yaşandı.
Ara sokaklarda biber gazı kullanan polis, bazı kişileri de gözaltına aldı.
Metro seferleri iptal
Müdahaleden sonra metro seferleri Hacıosman-Osmanbey arasında devam ediyor. Taksim’e yapılan seferler iptal edildi.

POLİSTEN İKİNCİ MÜDAHALE
Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu gruptakiler, İstiklal Caddesi’nin girişinde toplandı. Gruptakiler, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi.

“Polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu” iddia eden gruptakiler, Gezi Parkı’nın halka açılmasını talep etti. Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de beraberindeki partililerle buraya geldi. Çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi girişinde barikat oluştururken, Taksim Dayanışması yetkilileri ve polis arasında görüşme yapıldı. Öte yandan, polisin daha önceki müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler de İstiklal Caddesi girişine geldi. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA’lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleden, Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de etkilendi. Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim’e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, yanındakiler tarafından gözüne solüsyon sürülmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber yaşadık. Bunu objektif bir şekilde anlatmanızı bekliyoruz. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor” dedi. Tarlabaşı girişi ve Cumhuriyet Caddesi’nde de polis, toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İSTİKLAL CADDESİ’NDE POLİSE TEPKİ
Eylemcilere müdahale eden bir grup çevik kuvet polisi, Galata Kulesi’ne kadar göstericilerin peşinden gitti. Yaklaşık 30 polis, Galata’dan İstiklal Caddesi’ni kullanarak Taksim Meydanı’na dönmek istedi. Polis, İstiklal Caddesi’nde ilerlerken vatandaşların tepkisi ile karşılaştı. Bunun üzerine polisler hızlı adımlarla Taksim Meydanı’na doğru ilerledi.

POLİS KASK NUMARASINI KAPATTI İDDİASI
Taksim’de 1 saat kadar süren polis müdahalesi öncesinde çekilen bir fotoğraf ise kafaları karıştırdı. Polis memurlarının kask numaralarını bantlaması görenleri şaşırttı.

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+9 = ?