logo


Taksim’de gerginlik!

polisTünel’de toplanıp Taksim’e yürümek isteyen grup, polis barikatıyla karşılaştı. İstiklal Caddesi’nde gerginlik yaşandı

TAKSİM’DE BİBER GAZLI MÜDAHALE
Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerini de aralarında bulunduğu gruba polis müdahale etti. Grubun yürüyüşüne izin vermeyeceğini belirten polis, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Tünel Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne çıkan yol çevik kuvvet ekibi ve TOMA’larla kapatıldı. Bazı eylemciler TOMA’nın üzerine çıktı ve Türk Bayrağı astı. Eylemciler sık sık ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ şeklinde slogan attı. Polis, gruba öncelikle ‘Lütfen dağılın” uyarısı yaptı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale etti. Polis kalkanla ittiği gruba biber gazı da sıktı.

AKM ÖNÜNDE GERGİNLİK
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile toplanan grup beklemeye başladı. Bunun üzerine polis grubu kalkanlarla uzaklaştırmaya başladı. Bu sırada grupla polis arasında tartışmalar yaşandı. AKM önüne kadar uzaklaştırılan grupla polis arasında itiş-kakış yaşandı. Bir kadın kendini yere atarak polise tepki gösterdi. Polis grubu Gümüşsuyu yönüne doğru uzaklaştırdı.

TANAL KANUNU OKUDU
Bu sırada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Tünel Meydanı’na gelerek görevli başkomiserle tartıştı. Tanal, “1925’te çıkan bir kanun var. Bu ‘Halk bayramı, Milli bayram’ diyorlar. Bu kanunda yürürlükte diyor. Halk sokakta bayramını kutlayacak diyor. Özellikle getirdim. Özellikle bu kanunu da getirdim” dedi.
Tanal’ın bu sözleri üzerine başkomiser, “Bu kanunumuzu da biliyoruz. Bu kanunun haricinde valiliğinde bir karar alma yetkisi var. Bu bayram bizim de bayramımız. Biz de kutluyoruz. Resmi bayram Vatan Caddesi’nde kutlandı. Siz yürüyecekseniz buyrun yürüyün” diye konuştu. “Ben halkla yürüyeceğim” diyen Tanal, sivil polisleri kastederek, ‘Bu arkadaşlarımızın hangisinin polis olup – olmadığını biz bilmiyoruz. Ben kimliklerine bakmak zorundayım. Çünkü içinde AKP’li militanlar da olabilir. Biz bunu Gezi olaylarında yaşadık. Eğer buradakiler polisse kimliklerini göstersinler. Hukuk dışına çıkıp çıkmadığının tespit etmiş oluruz. Kafalarına geçirdiklerini kaskın numarası, kask yoksa yaka sicil numarası” diye konuştu.

“VEKİL OLARAK ÖRNEK OLMAK ZORUNDASINIZ. ÖRNEK OLUN”
Yaklaşık 10 dakika tartışan başkomiser ile Tanal arasında geçen diyalog şu şekilde:
Başkomiser: Buraya Cumhuriyet Bayramı’yla ilgili yürüyüşe mi geldiniz?, Yoksa buradaki polisleri tespit etmeye mi geldiniz? Onu anlamadım.
Tanal: Burda Cumhuriyet Bayramı’mızı kutlamaya geldik. Burada polis mi değil mi biz bilemeyiz. Bizi engelleyen sivil arkadaşlarımızı olursa, siz de ben başkomiserim diyorsanız…”
Başkomiser: (Polis kimliğini gösterdi) Bütün sivillerin emir-komutası bendedir. Kimse tek tek kimlik göstermek zorunda değil.
Tanal: Buradaki vatandaşın görmesi lazım. Biz burada yürüyeceğiz. Siz de gelin engelleyin.
Başkomiser: Buradaki insanlara vekil olarak örnek olmak zorundasınız. Örnek olun.
Tanal: Hukuk dışına çıkmışsınız. Giyin elbiselerinizi çıkın karşımıza. Siz toplumsal olaylarda hukukun dışına çıkmak için sivil gelmişsiniz.
TAKSİM’DE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Taksim ve civarında eylem olabileceğini değerlendiren polis ekipleri, Taksim’de geniş güvenlik önlemi aldı. Polis, tünelde toplanan ve yürümek isteyen gruba izin vermedi, 2 kişi gözaltına alındı.
Cumhuriyet’in ilanının 90. yıl dönümü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Taksim’de eylem ihtimalini değerlendiren emniyet ekipleri güvenlik önlemlerini arttırdı. Taksim Meydanı’nda çok sayıda polis görev yaptı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda da polisin güvenlik önlemi aldığı görüldü.

TÜNEL’DE 2 GÖZALTI
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplandı. Polis, Tünel Meydanı’nda toplanan gruba, ‘Burası yürüyüş alanı değil’ diyerek uyarılarda bulundu. Bu sırada polis, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diyerek slogan atan kişinin kimliğini vermesini istedi. Gözaltına alınan kişi ‘Beni bırakın, ben panik atağım, kalbim var kalbim, bırakın’ diye bağırdı. Gözaltına alınan kişi Tünel Meydanı’nda bulunan çevik kuvvet aracına bindirildi. Öte yandan meydanda bekleyen grup da polise tepki gösterdi. Bu sırada polis, Abidin G. isimli kişiyi de gözaltına aldı.
İstiklal Caddesi, yaya trafiğine kapatıldı

İstiklal Caddesi’nde fark edilen şüpheli çanta polisi alarma geçirdi.
Olay yerine gelen bomba imha uzmanlarının fünye ile patlattığı çantadan kişisel eşyalar çıktı.İstiklal Caddesi’nde unutulan bir çanta polisi alarma geçirdi. Cadde üstünde özel bir öğrenci yurdunun önünde sahipsiz çanta gören bir vatandaş, durumu polise haber verdi. İhbarı değerlendirerek olay yerine gelen polis ekipleri, çantanın bulunduğu bölgede güvenlik şeridi çekerek bomba imha uzmanlarını beklemeye başladı. Daha sonra olay yerine gelen bomba imha uzmanları, caddeyi yaya trafiğine kapattı. Kontrollü bir şekilde fünye ile patlatılan çantadan kişisel eşyalar çıktı.
Öte yandan, cadde üzerinden geçen vatandaşların şüpheli çantayı görüntülemek üzere birbirleriyle yarışması da dikkat çekti.Polis ekipleri daha sonra, trafiğe kapatılan caddeyi tekrar kontrollü bir şekilde yaya trafiğine açtı.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+5 = ?