logo


Taklit burgu peynirler piyasadan toplatılacak

Ünlü peynir markası adına tescilli burgu peynirlerin taklitlerinin piyasadan toplatılmasına karar verildi.

İstanbul Fikri Hukuk Mahkemesi Muratbey adına tescillenen ‘burgu peynir’in taklitlerinin piyasadan toplatılmasına karar verdi. Karar 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı yeni fikri mülkiyet kanunu çerçevesinde alındı.

‘TÜRK SANAYİCİLERİNE RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK’

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, Burgu peyniri kendi tasarladıkları makinelerde ürettiklerini ve inovatif bir ürün olarak tüketiciye sunduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bu işin kanunu yokken uzun süren davalar sırasında taklit üretim ve satışı engellenmediği gibi taklit olağanlaşmakta idi. Yeni kanun ile artık tasarım sahipleri de hızlı olarak taklidi engelleyebilmekte. Yeni kanunun Ar-Ge çalışmasına önem veren Türk sanayicilerine rahat bir nefes aldıracağına inanıyorum.”

‘DÖRT HUKUK BÜROSU İLE ÇALIŞIYORUZ’

Türkiye’de taklitçiliğin ve haksız rekabetin ne kadar yaygın olduğunu bildiklerini belirten Erol, “Yurtiçinde ve yurt dışında bazı merdiven altı yapılar Burgu’yu taklit etmeye yeltendi. Bunlara karşı hukuk mücadelesi verdik, veriyoruz. Zaten Burgu dahil tüm ürünlerimiz tescili. Ancak taklitçilere fırsat vermemek için 4 hukuk bürosu ile yurt içinde ve yurt dışında ürünlerimizi koruyoruz. Mücadelemiz devam edecek.” diye konuştu.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+3 = ?