logo


‘Susma hakkımı kullanıyorum’

Sanık polis memuru A.Ş’nin her soruya verdiği ‘Susma hakkımı kullanıyorum’ ckonutabı üzerine anne Sayfi Sarısülük, ‘Gözüme bak nasıl vurdun, nasıl yaptın. Sesin soluğun kesilir katil. Benim oğlum yatıyor sen geziyorsun, neden benim oğlumu hedef aldın’ şeklinde tepki gösterdi. Kızılay’da polis memuru A.Ş’nin silahından silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün 5. Duruşması yoğun güvenlik önlemleri altında Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dava nedeniyle adliye çkonutresinde ve duruşma salonunda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Saat 10.30’da başlayan duruşmaya sanık polis A.Ş. , sanık, mağdur avukatlarının yanı sıra Sarısülük’ün yakınları ve CHP milletvekilleri Aylin Nazlı Aka, Mahmut Tanal, Hüseyin Aygün ve Lkonutent Gök katıldı. 

DURUŞMA ÖNCESİ TARTIŞMA

Duruşma öncesi salona alınan mağdur avukatları ve Sarısülük ailesi Jandarmanın aldığı güvenlik önlemlerine tepki gösterdi. Sağlıklı yargılama yapılamayacağını savunan mağdur avukatları ile mahkeme heyeti arasında tartışma yaşandı. Jandarma ekiplerinin duruşma salonunda etten duvar ördüğü görüldü. Sanık polisin bulunduğu bölümün çkonutresi jandarma tarafından tamamen kapatılırken, izleyici sıralarının ilk iki bölümüne de jandarma personeli oturdu.

KAPALI DURUŞMA TALEBİ 

Taleplerin alınmasıyla başlayan duruşmada sanık avukatları, güvenlik gerekçesiyle duruşmanın kapalı olarak gerçekleştirmesi talebinde bulundu. Tartışmalar sonucunda sanık polis A.Ş.’ın kimlik tespiti yapılmasının ardından sonra duruşma salonuna alındı. Mahkeme heyeti yeterli güvenlik önlemlerinin alındığını belirterek duruşmanın açık olarak dkonutam edilmesine karar verdi. 

‘SUSMA HAKKIMI KULLANIYORUM’

Mahkeme heyeti sanık polis memuru A.Ş’ye dönerek söyleyecek bir sözünün olup olmadığını sordu. Bunun üzerine sanık polis memuru A.Ş, ‘Önceki ifadeleri aynen tekrar ediyorum. Susma hakkımı kullanmak istiyorum’ şeklinde ckonutap verdi. Sanık avukatları da müvekkilinin susma hakkını kullanmasının yasal hakkı olduğunu, hiçbir soruya ckonutap vermeyeceğini ve ısrar edilmemesini talep ettiğini belirtti. Sanık polis memuru A.Ş mağdur avukatları ve mahkeme heyetinin tüm sorularına ‘susma hakkımı kullanıyorum’ şeklinde ckonutap verdi. Mahkeme heyetinin tekrar olay tutanağında yer alan imzanın kendisine ait olup olmadığı sorması üzerine sanık polis A.Ş, ‘Olay tutanağından yer alan imza bana aittir. Ayrıntıları yazılı ifademde mkonutcuttur’ dedi.

‘ANNE SARISÜLÜK: GÖZÜME BAK NASIL VURDUN?’

Sanık polis memuru A.Ş’nin her soruya verdiği ‘Susma hakkımı kullanıyorum’ ckonutabı üzerine anne Sayfi Sarısülük, ‘Gözüme bak nasıl vurdun, nasıl yaptın. Sesin soluğun kesilir katil. Benim oğlum yatıyor sen geziyorsun, neden benim oğlumu hedef aldın’ şeklinde tepki gösterdi. 

SANIK POLİSE TUTUKLAMA TALEBİ

Ethem Sarısülük’ün avukatları, olayın yaşandığı günün görüntülerin ve fotoğrafların yer aldığı slayttı mahkeme heyetine izleterek tutuklama talebimde bulundu. Görüntülerin izlenmesinin ardından sanık avukatı, ‘Meşru müdafaa hakkını kullanarak yapıldığı görülmektedir. Ben söylemiyorum bilirkişi raporunda yer alıyor. Ateş ettiği sırada bir grup eylemci tarafından taşlanmıştır. 10 adetten fazla taşın atıldığı tespit edilerek rapor edilmiştir. Eğer bunlar yanlışsa bilirkişiden suç duyurusunda bulunulsun. Tutuklama kararının hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır.

‘SAVCI: SABİT İKAMET SAHİBİ’

Savcı, ‘Sabit ikamet sahibi olması kaçma ve delilleri karartmam durumumu olmaması sebebiyle tutuklama kararının reddine karar verilmesini’ istedi. Mahkeme heyeti ise, ‘Sanık avukatları belge-delil toplanmasına süre verilmesine, sanığın duruşmalarda bulunması zorunluluğu, duruşmaya gelmediği taktirde tutuklama kararı çıkarılmasına, tutuklama kararının reddine’ kararı vererek davayı 7 Temmuz 2014 tarihine erteledi.

DURUŞMA SALONUNDA ARBEDE 

Kararı açıklanmasından sonra duruşma salonunda arbede çıktı. Karara tepki gösteren izleyiciler slogan attı. Sanık polis A.Ş duruşma salonundan jandarma ekipleri tarafından kaçırılarak çıkarıldı. Duruşmayı takip eden dinleyicilerin savcı ve mahkeme heyetine bağırdıkları görüldü. Anne Sayfı Sarısülük ise fenalık geçirdi. Duruşmanın ardından adliyenin bahçesinde açıklama yapan Sarısülük ailesi ve mağdur avukatları mahkeme heyetinin verdiği karara tepki gösterdi. Mağdur avukatları sağlıklı bir yargılamanın yapılamadığını belirtirken, Sarısülük ailesi sanık polisin tutuklanmasını istedi. Açıklamanın ardından adliye bahçesinde duruşma için bekleyen grup slogan atarak kararı protesto etti. Grup daha sonra adliyeden ayrıldı.

Etiketler: » » »

Share