logo


19 Ağustos 2016

Suriye uçakları çarşı merkezini vurdu

Suriye uçakları çarşı merkezini vurdu

Suriye’nin Haseke kentinde rejim askerleri ile PYD’nin silahlı kanadı YPG arasında yaşanan çatışmalar şiddetlenirken kent merkezi savaş uçaklarınca etkili vuruluyor. Çarşı merkezi ve güvenlik noktalarının bombalanması sonucu aralarında sivillerin de olduğu çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Haseke’de çatışmalara İran askerlerinin de katıldığı ileri sürülürken El Newşa mahallesinin yüzde 90’ı YPG’nin denetimine geçti.

Haseke’de Esad güçleri ile YPG/YPJ ve Asayiş güçleri arasında üç gün önce başlayan çatışmalar kent merkezi, Mesayakin, Merşo Petrol istasyonu çevresi, Beyrut köprüsü, Zihurin ve Doğu Neşwa mahallesinde devam ediyor. Suriye rejim güçlerinin çatışmalarda büyük kayıp vermesi ve bazı noktalar ile Neşwa mahallesinin yüzde 90’ının YPG’nin denetimine geçmesi üzerine savaş uçakları devreye girdi. Önceki gün savaş uçakları birçok noktayı vururken dün öğleden sonra ise Çarşı merkezi, sivil yerleşim yerleri ve güvenlik noktaları vuruldu. Hava saldırılarına Suriye rejim güçleri de karadan top ve havan atışları ile destek veriyor.

YPG sitesinden yapılan yazılı açıklamada, “18 Ağustos’ta, Suriye rejim savaş uçakları Haseke’yi ve asayiş noktalarını bombaladı. Şehre ağır silahlar ve havan toplarıyla bombardıman yapıldı. Saldırıda onlarca sivil şehit oldu ve çok sayıda kişi yaralandı” denildi. Halkın kent merkezinde konuraklı yerlere sığınmaya çalıştığı, bazı ailelerin ise göç ettiğine vurgu yapılan açıklamada, “Daha önce de asayiş ve Suriye askerleri arasında çatışma çıkmış ama uçaklar kullanılmamıştı” ifadesine yer verildi. YPG Sözcüsü Redur Halilise, rejimin, YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) IŞİD’i Menbic’den çıkarmasını kendi yenilgisi olarak gördüğünü açıkladı.

Suriye uçaklarının bombardımanında YPG’ye ait üç karargah vurulurken sivil yerleşim birimlerinin bombalanması nedeniyle dördüü çocuk, yedi sivil yaşamını yitirdi, 45 sivil ise yaralandı. Çatışmalarda ayrıca 14 rejim askeri ve sekiz YPG’li öldü. Çok sayıda rejim askerinin YPG’liler tarafından esir alındığı bildirilirken çatışmalara İran askerlerinin de katıldığı ileri sürüldü.

DSG Menbiç’de güvenliği Askeri Meclis’e devretti

Suriye Demokratik Güçleri’nce IŞİD’ten alınan Menbiç’in sivil yönetime devrinden sonra güvenlik, DSG güçleri tarafından Menbiç Askeri Meclisi yapılanmasına devredildi. Menbiç Askeri Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “Demokratik Suriye Güçleri (DSG), özgürleştirilen köylerin ve kent merkezindeki noktaların savunma ve güvenliğini güçlerimize devretmiştir” denildi.

Etiketler: » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

8+5 = ?