logo


Suriye kimyasal silah verilerini ‘teslim etmeye başladı’

kimyasal silahKimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) ABD ile Rusya arasında varılan anlaşma uyarınca Suriye’nin elindeki silah stokunun ayrıntılarını göndermeye başladığını açıkladı.

Merkezi Lahey’de bulunan örgüt, önümüzdeki günlerde Suriye’den daha fazla ayrıntı gelmesinin beklendiğini belirtti ve Pazar günü yapılması planlanan toplantının ertelendiğini duyurdu.
Suriye’ye elindeki kimyasal silahların listesini sunması için Cumartesi gününe dek süre tanınmıştı.

Geçen ay Suriye’de düzenlenen ve BM tarafından “savaş suçu” olarak tanımlanan kimyasal saldırı ardından ABD askeri müdahale tehdidinde bulunmuştu.
ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırının Suriye hükümet güçlerince düzenlendiğini söylemiş; Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ise saldırının ardında ülkedeki isyancı güçlerin olduğunu ileri sürmüştü.
Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) bugün Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada “İstenen bilgilerin bir kısmı elimize geçti. Bunları başka verilerin de izlemesini bekliyoruz.” dedi.
BM’den bir diplomat da Suriye’nin ayrıntılı bilgiyi gönderdiğini doğruladı, “Belgeler hayli uzun ve halen tercüme ediliyor.” dedi.
ABD ile Rusya, Suriye’nin kimyasal silahlarının 2014 yılı ortasına dek tahrip edilmesi için anlaşmaya varmıştı.
OPCW’nin önde gelen üyelerinin bu plana ilişkin takvimi gelecek hafta oylaması bekleniyor.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+6 = ?