logo

03 Eylül 2016

Süper Lig’de 9 yıldır böylesi görülmedi!

Süper Lig'de 9 yıldır böylesi görülmedi!

Süper Lig’in son 9 sezonunda Avrupa’ya kıyasla transferde çok ilginç bir istatistik ortaya çıktı…

UEFA’nın dayattığı Finansal Fair Play kriterleri müsrif kulüplerimizi hizaya getirdi. Futbolda yaz transfer dönemi önceki gün sona erdi.

Her transfer döneminde adeta har vurup harman savuran yöneticilerimiz, UEFA’nın dayattığı Finansal Fair Play (FFP) kriterleri sebebiyle bu defa ayağını yorganına göre uzattı. Süper Lig 47 milyon euro ile Avrupa’nın en az bonservis bedeli ödeyen ligi oldu. İşte bu duruma neden olan gelişmeler ve transferlere dair detaylar…

Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin Finansal Fair Play anlaşması sebebiyle, ‘sadece kazandıkları bonservis geliri’ kadar harcama yapabildikleri transfer döneminde Süper Lig kulüplerinin toplamda ödediği 46 milyon avro, son dokuz sezonun yaz transfer dönemindeki en düşük bedel oldu.

FFP’nin gölgesinde geçen transfer döneminde Süper Lig’e transfer olan en pahalı futbolcu ise 6 milyon euro karşılığında Liverpool’dan Fenerbahçe’nin yolunu tutan Slovak stoper Martin Skrtel’di.

Geçtiğimiz sezon Süper Lig ekipleri transfere yaklaşık 86 milyon avro harcarken, son 9 yılın en büyük harcaması 108 milyon avro ile 2011/2012 sezonunda yaşandı. Son dönemin en düşük harcaması ise 28 milyon avro ile 2007/2008 sezonunda yapıldı.

Ligimiz, Avrupa’nın en az bonservis bedeli ödeyen ligi olarak dikkat çekti. 47 milyon avroluk bu rakam son 9 yılın en düşük seviyesi olarak tarihteki yerini aldı. (Türkiye)

1

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?