logo


13 Nisan 2018

Star Tv’nin yeni dizisi Avlu ters köşe yaptı!

12 Nisan Perşembe 2018 reyting sonuçları açıklandı! Bizim Hikaye mi? Avlu mu? Survivor mı? Vatanım Sensin mi? sorusu da dün akşam itibarı ile yanıtlanmış oldu. İşte 12 Nisan Perşembe reyting sonuçlarına göre Totalde, AB’de ve ABC’de zirvenin sahibi…

Büyük rekabete sahne olan reyting mücadelesi, izleyiciler tarafından merak ediliyor. 12 Nisan reyting sonuçlarını açıklanmasının ardından günü zirvede bitiren program hangisi? Reyting sonuçları belli oldu! 12 Nisan Perşembe reyting sonuçlarında kim birinci oldu? Avlu mu? Bizim Hikaye mi? Survivor mı? Vatanım Sensin mi? İşte reyting sonuçları ve dünün kazananı…

12 NİSAN PERŞEMBE REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI

12 Nisan reyting sonuçları açıklandı. Total puan türünde 17,17 share alan Survivor birinci,14,95 share alan Bizim Hikaye ikinci, 14,12 share alan Avlu üçüncü sırada yer aldı. AB puan türünde 17,28 share alan Survivor birinci olurken, 15,44 share alan Avlu ikinci oldu. Fatih Portakal’la Fox Ana Haber 23,16 share ile üçüncü sıraya yerleşti. ABC puan türünde 17,33 share alan Survivor birinci olurken, 14.20 share alan Avlu ikinci oldu. Bizim Hikaye dizisi 13,37 share alarak üçüncü sırada yer aldı. ..

12 NİSAN PERŞEMBE 2018 TOTAL SONUÇLARI

REYTİNG NEDİR?

İzleyici ölçümü bir izleyici topluluğunda kaç kişi olduğunun ölçümüdür. Genelde radyo dinleyicileri ve televizyon izleyicileri için düşünülse de, gazete ve dergi okuyucuları ve Web sitesi kullanıcıları için de geçerli olan bu kavram, yayımcılar ve reklamcılar tarafından, kaç kişi ve kimlere ulaşıldığını belirlemek için kullanılır. Bu daha geniş anlamıyla izleyici kitle araştırması anlamına gelir. Ölçümler medya pazarlarına göre ayrı ayrı yapılır, bunlar genelde metropol bölgelere karşılık gelir.

Tek bir televizyon izlenme oranı (reyting) puanı, takip edilen bir bölgedeki seyircilerin belli bir dakikadaki sayılarının %1’ine karşılık gelir. Örneğin 2004 yılı itibarıyla ABD’de 109,6 milyon televizyonlu ev vardı. Dolayısıyla, 2004-05 izleme sezonu için, ulusal bir reyting puanı bu sayının %1 olan 1.096.000 eve karşılık gelir. Bir programın yayımında kullanıldığında, program süresince ortalama reyting puanı tipik olarak belirtilir. Reyting puanları genelde evhalkları için değil, belli demografik gruplar için verilir. Örneğin, 18-49 yaş grubu için bir reyting puanı, ülkedeki 18-49 yaş grubundaki insanların %1’ine eşdeğer sayılır.

Bir reyting puanı ile pay grubu farklıdır, reyting puanı tüm olasıl seyircilerin %1’ini ifade eder, pay puanı ise o an televizyon seyredenlerin %1’ine karşılık gelir. Dolayısıyla bir yayının payı, genelde reytingden daha anlamlıdır, özellikle toplam TV seyrinin düşük olduğu zamanlarda (gece geç saatler gibi).

İZLENME ORANI, İZLENME PAYI NEDİR?

İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.(Sözcü)

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+2 = ?