logo


Son ankette AKP yine düşüşte

seçim oy anketAndy-Ar’ın Nisan ayı içinde yaptığı ankette AKP’nin oy oranlarında bariz düşüş yaşanırken, CHP’nin oy oranlarında da düşüş öngörüldü. MHP ve HDP’nin oylarında ise artış var.

Andy-Ar Araştırma Başkanı Faruk Acar son gerçekleştirdikleri seçimanketi çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Acar’ın açıkladığı son seçimanketi sonuçlarına göre AKP %43,7, CHP %25,3, MHP %17,6, HDP ise %10,4 oranında buluyor. Ankette AKP ve CHP’deki oy düşüşleri büyük dikkat çekti.

Bir önceki yaptıkları anket çalışmalarında AKP’yi %45,6 olarak bulduklarını belirten Faruk Acar son anketlerinde ise AKP’nin kararsızların da oransal olarak dağıtılmasının ardından %43,7 oranına düştüğünü söyledi.

KARARSIZ SEÇMEN SAYISI DÜŞTÜ

Kararsız seçmen oranının bir önceki gerçekleştirmiş oldukları ankette %19 olduğunu vurgulayan Acar, son anketlerinde ise bu oranın %14’e düştüğünü belirtti. %6’ya yakın kararsız seçmen oranının son günlerde kararlı hale geldiğine değinen Acar, bu oranın seçimlere kadar daha azalacağını söyledi.

CHP VE AKP’DE YÜZDE 2 DÜŞÜŞ
CHP’de de AKP’de olduğu gibi yaklaşık %2’lik bir düşüş olduğunu söyleyen Acar, oy oranlarını yükselen iki partinin MHP ve HDP olduğunu açıkladı. Gerçekleştirmiş oldukları seçimanketi çalışmalarında ilk defa HDP’nin %10’u geçtiğini söyleyen Acar’a göre Nisan 2015 itibari ile siyasi tablo bu şekilde.

anket

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+8 = ?