logo


Somali’de Türk heyetine bombalı saldırı

etiyopya-somali-CustomErdoğan’ın ziyareti öncesi Somali’de Türk heyetininin kaldığı otele yönelik saldırı düzenlendi.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü araçla Türk delegasyonunu hedef alan saldırı düzenlendiği bildiriliyor. Reuters’a konuşan Somali emniyet kaynakları, Türk heyetinin kaldığı otelin girişinde düzenlenen intihar saldırısının bomba yüklü araçla yapıldığını belirtti. Kaynaklar, Türk heyetinden ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı. Türk heyetinin otelin içinde ve güvende olduğu ifade edildi.

“ÖLENLER OLABİLİR”
NTV’ye konuşan Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu ise “Bombalı saldırıda Somali vatandaşlarından hayatını kaybedenlerin olabileceği belirtiliyor” dedi.

ERDOĞAN’IN PROGRAMI KAPSAMINDA
Cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda Afrika Boynuzu ülkelerini kapsayan resmi ziyaretler kapsamında Etiyopya’da bulunuyor. Erdoğan’ın ajandasında Somali ziyareti de yer alıyordu. Erdoğan’ın, yarınki Cibuti ziyaretinin ardından Somali’nin başkenti Mogadişu’ya geçeceği açıklanmıştı.

Saldırı, Somali’nin başkenti Mogadişu’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Etiyopya’da bulunuyor.

“SOMALİ’YE GİDİYORUM”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Somali’ye de gideceğini dün TBMM’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeleri Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı’nda açıklamıştı.

Erdoğan “Bugün Somali’ye yola çıkıyorum. Oralarda da oynanan oyunları biliyorsunuz. Geliyorsunuz Orta Afrika’da yaşananlar ne halde. Bütün bunlara karşı ben şu topluluğu bir Şura Meclisi olarak görüyorum. Burası bunun çözümlerini üretmelidir diye düşünüyorum. Umarım 10. konferansın yeniden dirilişe uyanışa ev sahipliği yapmasını diliyorum, Allah yar ve yardımcımız olsun diyor, Allah tüm müslümanları, tüm insanlığı korusun diyor ve hepinizi selamlıyorum.” demişti.

Etiketler: » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+6 = ?
#

Somali’de Türk heyetine bombalı saldırı” için 1 yorum

  1. Niko : diyor ki:

    ne çekecez arkadaş bu sömürgecilerden, kanlı elleri tüm dünya üzerinde, elbet dümen bize dönecek.

    0