logo


Soma’daki işçilere “ocağa dönün” çağrısı

Soma’daki  maden faciasının meydana geldiği ocağın işletmesini yürütenSoma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin başka bir ocağında görev yapan işletme müdürü Haluk Evinç, Eynez’deki faciadan bu yana çalışma yapılmayan diğer ocaklarda maden yollarının kapanacağı gerekçesiyle işçilerden iş başı yapmalarını istedi.

Eynez’deki ocakta meydana gelen faciadan sonra aynı işletmenin farklı iki ocağında çalışan ve olay tarihinden bu yana madene inmeyen işçiler Cengiz Topel Meydanında toplu halde bekleyişlerini sürdürürken, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Işıklar İşletme Müdürü Haluk Evinç meydana gelerek işçilerle konuştu.

Atabacası ve Işıklar ocaklarında çalışmaların durması nedeniyle kömür yollarının kapanmak üzere olduğunu savunan Evinç, ‘bu durumda çalışamam’ diyenlere saygılarının bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi:

‘Madenci arkadaşlar bilirler maden yolları kapanmak üzere, bu yolların temizlenip taramalarının yapılması gerekiyor. Ben iyiyim, çalışabilirim diyen arkadaşlara ihtiyacımız var. Gördüğüm bütün arkadaşlara anlatıyorum, sonuçta bu ocaklar bizimdir. Çalışma Bakanlığından iş müfettişleri, kim gelirse gelsin baksın. Düzenleme yapılacaksa yapalım, bu ocakları çalıştıracağız. Bu ocakları ayakta tutmamız lazım.’

Evinç, daha sonra işçilerin yanından ayrıldı.

Öte yandan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Işıklar ocağında çalışan maden işçilerinin telefonlarına gönderilen mesajlarla iş başı yapmaya çağrıldığını bildirdi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın işçilere bazı sözler verdiğini ifade eden Özel, bağımsız otoritelerin ‘madene girişte sorun olmayacağını, güvenli olduğunu’ söyledikten sonra işçilerin madene girmesi gerektiğini vurgulayarak ‘Ancak ‘dayıbaşılar’ işçilere ‘kendinizi iyi hissederseniz madene gelecekseniz’ diyor. Cep telefonlarına mesaj gönderiyor, yarın iş başı yapmaları isteniyor. Gelmeyenin ücreti ödenmeyeceği söyleniyor’ dedi.

Özel, işçilerin kaygılı olduklarını, çalışma konusunda ilgili makamlardan açıklayıcı bir cevap beklediklerini söyledi. 

Etiketler: » » » »

Share