logo


Soma faciasında 5 tutuklama!

guardian-dan-soma-faciasi-icin-tekmeli-6038255_4643_oSoma’daki maden faciasına ilişkin, gözaltına alınan 25 kişiden 5’i mahkemeye sevk edildi. Bu kişilerden 5’i hakkında tutuklama kararı verildi.

Soma’daki maden faciasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 5’e yükseldi.

13 Mayıs’ta 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin başlatılan soruşturmada şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında olduğu 25 kişi gözaltına alınmıştı.

İlk aşamada tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 5 kişiden 3’ü hakkında tutuklama kararı verildi.

Tutuklanan isimlerin; İşletme Müdürü Akın Çelik, İşletme Müdür yardımcısı Ertan Ersoy ve güvenlik uzmanı Yalçın Erdoğan olduğu öğrenildi.

İşlemlerinin tamamlanmasının ardından mahkemeye sevk edilen madenin emniyet vardiya amiri Yasin Kurnaz hakkında da tutuklama kararı verildi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde bir tutuklama haberi daha geldi. Mahkemeye sevk edilen 9 kişiden 8’i serbest bırakılırken, vardiya amiri Hilmi Kazık tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Böylece tutuklu sayısı 5’e yükseldi. 6 kişinin ise sorgusu devam ediyor.

Zanlıların üzerine atılı suçun, “taksirle birden fazla kişinin ölüm ve yaralanmasına yol açmak” olduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında yeni gözaltıların olabileceği kaydedildi.

‘TRAFO PATLAMASI DEĞİL’
Süreçle ilgili açıklamayı yapan Akhisar Başsavcısı Bekir Şahiner, bilirkişi heyetinin vermiş olduğu ilk rapora göre, olayın trafo patlamasından kaynaklanmadığını söyledi.

Şahiner, “Olayın trafo patlaması sonucu olmadığı, transformatör patlaması olarak adlandırılan cihaz arızasından kaynaklanmış olamayacağı açıklanmıştır. Yapılan keşif sonucunda verilen ilk ön rapora göre yeraltı işletmesinde hava ile teması sağlanan kömürün oksitlenmesi neticesinde uzaklaştırılmadığı takdirde birikerek ocak yangınlarına neden olabileceği meydana gelen olayın kömürün kendiliğinden yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle olabileceği, olayın meydana geldiği gün ve öncesinde kömürün oksijen aldığı için yanması sonucu olay günü yanan kömürün yanma sonucu çöktüğü, bunun sonucunda çok yoğun bir karbonmonoksit gazının maden ocağını kaplaması sebebiyle olayın meydana gelmiş olabileceği değerlendirilmiştir” diye konuştu.

Can Gürkan gözaltına alındı
Soma’daki maden faciası soruşturması kapsamında gözaltına alınanlara Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan da eklendi. Soma’ya gelen Can Gürkan’ın gözaltına alınarak Soma İlçe Jandarma Komutanlığı’na getirildiği, buradaki ifadesinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

‘BENİM SORUMLULUĞUMDA DEĞİL’

CHP’li Özgür Özer gazetecilere yaptığı açıklamada, madende karbonmonoksit seviyesinin, facianın yaşandığı gün ve öncesinde karbonmonoksit seviyesinin normalin çok üzerine çıktığının sensörler aracılığıyla bilgisayar kayıtlarına işlendiğinin tespit edildiğini söyledi.

Duruşmada kendisine konuyla ilgili soru yöneltilen İşletme Müdürü Akın Çelik’in “Karbonmonoksit seviye kontrolü benim görevim değil, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının sorumluluğunda” dediği öğrenildi.

Ancak, teknik nezaretçi defterinin sorumluğunun işletme müdürüne ait olduğu ve söz konusu bilgilerin bu deftere kaydedilmediği öğrenildi.

Özgür Özel ayrıca, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen madenin işletme müdürü Akın Çelik’e şirketin bir avukat görevlendirmediğini kaydetti.

Özel, kendi avukatı da İstanbul’da bulunan Çelik’i ekonomik gücü olmayan kişilerin ihtiyaç duyduğu devlet tarafından görevlendirilen avukatın temsil ettiğini söyledi.

Etiketler: » » » » »

Share