logo


Soma faciasında 24 gözaltı!

soma-gozalti-640x360Soma’daki maden faciasıyla ilgili başlatılan soruşturmada ilk gözaltı kararı verildi. Soma Madencilik’te üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Soma Kömür İşletmeleri’nin Alp Gürkan’ın da olduğu öne sürülüyor.

Soma’da Cumhuriyet Savcılığı’nın maden faciasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan müdürlerle mühendislerin sorgusu sürüyor. 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan faciayla ilgili soruşturmada, ‘ihmal, birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçlamasıyla gözaltına alınan 24 kişiden 16’sı şunlar:

GÖZALTINA ALINANLARDAN BAZILARININ İSİMLERİ

Soma Maden İşletmeleri İşletme Müdürü Akın Çelik. Muhasebe Müdür Yardımcısı Ali Ulu. Mühendisler

Ertan Ersoy, Selçuk Demirci, Erdem Canbaz, Harun Güneş, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Saltuk Alp Demirci ve Ergin Yılmaz. Teknikerler Mehmet Avcı, Halil Dalkıran, Mehmet Ali Gündüz, Mustafa Işık, Necati Demirci ve Halil Yavuz oldu.

ADLİYENİN ÖNÜNDE GÜVENLİK ÖNLEMİ

Polis, savcılığın talimatı ile adliyenin bahçesini güvenlik şeridi ile kapatarak gazetecileri ve vatandaşları bu şeridin dışına çıkardı. Sadece gözaltında bulunan kişilerin avukatları binaya alınıyor.

CHP MİLLETVEKİLİNDEN GÖZALTI AÇIKLAMASI

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Soma soruşturmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Özel’in açıklamasından satır başları:

Bugün Ankara’dan gelen milletvekillerimizle birlikte taziye ziyaretlerinde bulunuyorduk. O sırada gözaltılarla ilgili haber gelmişti. İçeride gözaltında olan 5 kişiyle görüştüm. Toplam sayının 17 olduğu, 5 tanesinin savcılıkta olduğunu öğrenmiştim.

Akın Çelik işletme müdürü, Selçuk Demirci Yalçın Erdoğan, Ali Ulu TTK müessese müdür yardımcısı, Ertan Ersoy işletme müdürünün altında bir pozisyonda çalışıyor. Kendilerinin sorguları tamamlandı, mahkemeye sevk edildiler. Benim tespit edebildiğim ilginç bir durum var.

SOMA’DAKİ AVUKATLAR ‘ETİK OLMAZ’ DEDİ

Sayın Ali Ulu’nun dışında diğerlerinin avukatlarının olmaması ve avukat görevlendirilmiş olması. Soma’daki avukatlar bunun etik olmayacağını söylediği için, avukat görevlendirmesi de Akhisar’dan yapılmış. Ben de anlayabilmiş değilim. Akın Çelik’e sorduğumda, işletmenin avukat görevlendirmediğini, kendi avukatının da İstanbul’da olduğunu, trafik yüzünden İstanbul’dan çıkamadığını söyledi.

Böylesi güçlü bir müessesenin müdürüne avukat görevlendirmemiş olmaması, ekonomik gücü olmayan kişilerin ihtiyaç duyduğu beş yıl ve daha fazla cezai gerektiren suçlarda zorunlu olan, devlet tarafından avukat sağlanma uygulamasına gidilmiş olması gerçekten ilginç bir durum.

Cevap vermekten kaçındılar.

Barodan görevlendirilen arkadaşlara sorduğumuzda, onlar da şaşkınlık içerisindeyiz, görevlendirme geldiğinde geldik dedi.
Alp Gürkan’ın nerede olduğunu bilmiyorum. Yakalama kararının olup olmadığını bilmiyorum.

Emniyette 13 tane daha gözaltında var. Onların içinde olmadığını biliyorum.

Akın Çelik’in kendi avukatı burada değil. Akhisar’dan önce Soma’ya başvuruluyor, avukatlar etik olmayacağını söyledikleri için, Akhisar’dan devletin avukat görevlendirmesi uygulaması geçerli. Buna ben de şaşırdım, görevlendirilen avukat arkadaşlar da şaşırdı.

“BRAVO DEVLETE…”

Akın Çelik, avukatım burada değil trafikte İstanbul’dan çıkamadı diye bir ifadede bulundu. Devlet mi vermiş bravo devlete diye kinayeli bir şey söyledi.

24 KİŞİ GÖZALTINDA İDDİASI

Benim bilgilerim eski olabilir.

AKIN ÇELİK İLE GÖRÜŞME

Açıkçası şöyle bizim aramızdaki görüşmede, dünya madencilik tarihinde görülmemiş bir kazayla karşı karşıya olduklarını, bir ihmalinin olmadığını, kusurunu ispatlarlarsa ceza verilebileceğini söyledi. Ben kamuoyundaki bir çok iddiayı sordum. Biraz da iddiayı dile getirenlere kızarak cevap verdi. Ağlama gibi bir şey yok. Moralinin bozuk olduğunu gözlemledim. Herhalde travmadan dolayı olsa, madende hiçbir suç olmadığını, bunun ilk kez karşılaşılan bir durum olduğunu savunuyor. Şirketin dışındaki bütün kamuoyunu suçluyor.

MANİSA VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş,Soma’da yaşanan maden faciasının ardından Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında 19 kişinin gözaltında olduğunu 5 kişinin de şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alındığını kaydetti. Toplamda 24 kişinin sorgulanmasının devam ettiğini kaydeden Vali Savaş, soruşturmanın hızlı bir şekilde tamamlanması için gayret gösterdiklerini kaydetti.

Vali Savaş yaptığı açıklamada, “Maden kazamızın sonunda idari ve adli soruşturma hızla yürütülüyor. Adli soruşturma kapsamında Akhisar Cumhuriyet Başsavcımız koordinesinde Soma’da Cumhuriyet savcılarımız soruşturmayı belli bir aşamaya getirdiler. Başsavcımızdan aldığım bilgi çerçevesinde ilk planda müşteki, mağdur ve tanık ifadelerinin tamamlandığını ve şuan ifadesi şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmak üzere 19 kişinin gözaltında bulunduğunu 5 kişinin ise şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmaya devam edildiğini öğrenmiş bulunuyorum. Dolayısıyla 24 kişi şüpheli sıfatıyla bir kısmı ifadesi alınıp bir kısmının da ifadesi alınmak üzere gözaltında bulunuyor” dedi.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı tarafından sürecin çok seri bir şekilde tamamlanma gayreti içinde olduğunu öğrendiğini belirten Vali Savaş, “Adli tahkikatın bundan sonraki kısmına ilişkin başsavcılığımız tarafından kamuoyu ve basın mensuplarımıza gerekli açıklamalar yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share