logo


Sokaklarda ‘tuzak’ yasağı

sokak

Varto’da teröristlerin yerleştirdiği patlayıcıların imhası sırasında halkın zarar görmemesi için sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Terör örgütü PKK’nın ilk eylem günü olan Eruh saldırısının yıldönümü nedeniyle sözde özerklik ilan ettiği yerler arasında bulunan ve önceki gece çatışmaların yaşandığı muş’un Varto ilçesinde teröristlerin birçok yere patlayıcı yerleştirmesi üzerine dün 08.30’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Muş Valiliği’nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin tuzaklanmış patlayıcıları imha çalışması sırasında vatandaşların zarar görmemesi için konulduğu belirtildi.Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçede dün ellerinde Kaleşnikof tüfekler ve roketatarlar bulunan teröristlerin görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

Yasak kalktı

Dün gece saatlerinde Muş Valiliği sokağa çıkma yasağının bugün 05.00 itibariyle kaldırılacağı açıklandı.
Teröristlerin Özel İdare’ye ait iş makinelerini gasp edip bazı mahallelerde hendek kazdıkları, bir köprüyü tahrip ettikleri belirtildi. Yüzleri maskeli teröristlerin çeşitli yerlere çok sayıda bomba tuzakladıkları, ilçede yer yer çatışmalar yaşandığı belirtildi.

Varto Belediye Eşbaşkanı DBP’li Sabite Ekinci ise ilçede bir çok hendek kazıldığını, takviye güvenlik güçlerinin geldiğini söyledi. Ekinci, “Varto’da hayat felç olmuş durumda. Kimse tedirginlikten dışarı çıkamıyor. İlçenin özellikle emniyet ve askeriyenin belli noktalarında güvenlik güçleri var. Belli noktalarda yoklar. Hendeklerle birçok yol kazılmış. Gece boyunca elektrik yoktu” dedi.

Bir belediye çalışanı da “Dün akşam (önceki akşam) 8’den beri olaylar devam ediyor. Dışarda silah ve patlama sesleri geliyor. Kimseyle bağlantı kuramıyorum, kurabildiklerim de sokağa çıkamıyor. Belediyeden çıkamıyoruz” dedi.
Öte yandan Varto kırsalında 10 Ağustos’ta öldürülen ve PKK’lı Kevser Eltürk’e (Ekim Wan) ait olduğu iddia edilen öldürülmüş, çıplak haldeki kadın fotoğrafı sosyal medyada tartışma konusu oldu. Muş Valiliği yaptığı açıklamada çekilen görüntülerin, kamuoyu ve valilikçe kabul edilemeyecek şekilde olduğu belirtilerek “Bu görüntüleri çeken, yayınlayan ve sosyal medyaya servis eden kişi veya kişiler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Etiketler: » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+5 = ?