logo


Şok! Boşanmak isteyen çiftleri odaya kapatıyorlar!

Romanya’da bir kilise boşanmak isteyen çiftler için oda yaptı. Kilise, 300 yıldır süren geleneğe göre, boşanmak isteyen çiftleri 6 hafta boyunca bir odaya kapatıyor.

Romanya sınırları içinde yer alan Transilvanya bölgesinde, 15. yüzyıldan kalma Biertan adında bir kilise bulunuyor.

Karar gazetesinin haberine göre, Kilise’nin kalın bahçe duvarının dibinde kiler büyüklüğünde bir oda göze çarpıyor. Burası 300 yıl boyunca evliliği sallantıda olan çiftlerin sorunlarını çözmede kullanılmış.

Rahipler, sorunlu çiftleri altı hafta boyunca bu odada kilitli tutar, böylece boşanmalarını önlemeye çalışırmış. Bu ‘evlilik hapishanesi’ korkunç görünse de etkili bir yöntem olmuş. Odanın kullanımda olduğu 300 yıl boyunca Biertan’da sadece bir boşanma yaşanmış. Bugün müze olarak kullanılan alçak tavanlı, kalın duvarlı bu küçük ve karanlık odadaki bütün eşya, eşlerin paylaşacağı tek kişilik küçük bir yatak, bir masa ve küçük bir sandıktan ibaret.

Biertan’ın şimdiki papazı Ulf Ziegler, “Eşler eskiden sevgiye dayalı bir birliktelik sürdürmüyordu muhtemelen.Asıl neden çalışmak ve hayatta kalma mücadelesiydi. Eşler altı hafta boyunca bu odaya kilitlendiğinde bir yıl sonrası için yeterince yiyecek üretmesi mümkün değildi. Bu nedenle bir an önce dışarı çıkıp işlerine devam etmek zorunda hissediyorlardı” sözleriyle durumu açıklıyor.

Ziegler bugün bile bazı eşlerin sıkıntılı evliliklerini düze çıkarmak için odaya kilitlenmek üzere kendisine başvurduklarını söylüyor.(Gazetevatan)

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+1 = ?