logo


Snowden sığınma talebinde bulundu

edward-snowdenEkvador Dışişleri Bakanı, NSA dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden’ın, ülkesinden sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı
Patino, sosyal paylaşım sitesi Twitter’den yaptığı açıklamada, “Ekvador hükümetinin, Snowden adına bir sığınma talebi aldığını” belirtti.

Wikileaks de Snowden’ın güvenli bir rotadan Ekvador’a giderek sığınma talebinde bulunacağını ileri sürdü. Grup, Snowden’a Wikileaks’ten diplomatlar ile hukuk danışmanlarının eşlik ettiğine dikkat çekti.

ABD’nin hakkında yakalama emri çıkardığını ve iadesini istediği Snowden, bugün bir süredir saklandığı Hong Kong’dan ayrılarak Rus havayolu şirketi Aerofloft’a ait bir uçakla Moskova’ya uçmuştu. Rus haber ajansı ITAR-Tass, Snowden’ın pazartesi günü önce Küba’ya daha sonra da Venezuela’nın başkenti Caracas’a gideceğini duyurmuştu.

Ekvador, geçen yıl da Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın sığınma talebini kabul etmişti. Assange, yüksek mahkemenin 2 kadına tecavüzle suçlandığı İsveç’e iade edilmesine karar vermesinin ardından 19 Haziran’da Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmış ve Güney Amerika ülkesinden sığınma talebinde bulunmuştu. İngiliz hükümetinin büyükelçilik binasını terk eder etmez tutuklanacağını açıkladığı Assange, bir yılı aşkın süredir Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşıyor.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+7 = ?