logo


‘Snowden için pazarlığa girişmem’

obama1ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in gizli telefon dinleme ve internet izleme programlarını basına sızdıran Edward Snowden’ın iadesi için pazarlığa girişmeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Afrika turunun ilk durağı Senegal’de. Senegal’in başkenti Dakar’da bu ülkenin Devlet Başkanı Macky Sall ile ortak basın toplantısı düzenleyen Obama, Rusya’da bulunan Snowden olayına da değindi.

CIA eski çalışanı Snowden’ın iadesiyle ilgili, Rus ve Çinli liderleri kişisel olarak aramadığını belirten Obama, bir suçlunun sınırdışı edilmesi sürecinin yasal kanallarla yürütülmesi gerektiğine inandığını söyledi.

ABD Başkanı Obama, “Snowden’ı Rusya’dan bir başka ülkeye götürecek uçağın durdurulması için Amerikan askeri jetlerinin devreye sokulabileceğine” ilişkin iddiaları da reddetti.

EKVADOR’A YAPTIRIM TEHDİDİ

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez ise, Snowden’ın siyasi sığınma talebinde bulunduğu Ekvador’u tehdit etti. Menendez, Ekvador’un Snowden’a sığınma hakkı vermesi halinde iki ülke arasında imzalanan ticaret anlaşmalarını askıya alacaklarını belirtti.

ABD TEHDİDİNE FESİHLE CEVAP

ABD’nin yaptırım tehdidi sonrası Ekvador, ABD ile gümrük anlaşmasını tek taraflı fesh ettiğini açıkladı. En önemli ticaret partneri ABD ile gümrük anlaşmasını tek taraflı fesh ettiklerini söyleyen Ekvador Enformasyon Bakanı Fernando Alvarado, “Kimsenin bize baskı yapmasına izin vermeyiz” dedi. Ekvador, ABD’ye ihraç ettiği ürünlerde gümrük vergisi ödemiyordu.

‘SNOWDEN BİR KAÇAK’

Rusya’ya da CIA eski çalışanı Edward Snowden’ı iade etmesi çağrısında bulunan Menendez, “Snowden, ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye sokmuş bir kaçaktır. Eylemleri övgüye değil, yasal takibata layıktır” dedi.

CORREA’DAN AÇIKLAMA

Snowden olayıyla ilgili bir açıklama da Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’dan geldi. Correa, ABD’ye ait gizli telefon dinleme ve internet izleme programlarını basına sızdıran eski ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in sistem analizcisi Edward Snowden’la ilgili medyada yer alan haberlerin, dünyanın dikkatini ifşa ettiği izleme programlarından başka yöne çektiğini söyledi.

‘ABD’YE SNOWDEN’IN FAALİYETLERİNİ SORDUK’

İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter de, 2007-2009 yılları arasında CIA çalışanı olarak Cenevre’de görev yapan Edward Snowden’ın faaliyetleri hakkında ABD’den bilgi istediklerini ancak çok diplomatik bir cevap aldıklarını söyledi.

İsviçre Dışişleri Bakanı Burkhalter, “Bize İsviçre yasalarına her zaman riayet ettiklerini belirttiler. Özellikle de bu dönemle ilgili bir sorun olmadığını vurguladılar. Cevapları çok diplomatikti. Bu konuyu ABD’li yetkililerle konuşmaya devam edeceğiz. Ancak onlar bir sorun olmadığını belirtiyorlar” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in eski sistem analizcisi Edward Snowden, 2007-2009 yılları arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde CIA çalışanı olarak görev yapmıştı.

Hong Kong’dan hafta sonu Rusya’ya geçen Edward Snowden’ın hala Moskova’daki havaalanında “yeşil bölge”de kaldığı tahmin ediliyor.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+10 = ?