logo


03 Ocak 2017

Sinüzite Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit olan çoğu kişinin doktorasını görmesine gerek yoktur. Durum normalde kendiliğinden temizlenen bir viral enfeksiyona bağlıdır.

Belirtiler genellikle iki veya üç hafta içinde geçer (akut sinüzit) ve kendinize evinizde bakabilirsiniz.

Durum şiddetli ise, kötüleşirse ya da gelişmiyorsa (kronik sinüzit), doktorunuz veya hastane uzmanınızdan ek tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bu tedavisi zor olabilir ve daha iyi hissettiğiniz aylar önce olabilir.

Evde kendine bakmak

Sinuziteneiyigelir.xyz adı altındaki platform bunları bize aktarmıştır. Belirtiler hafifse ve bir haftadan az sürdüyse, GP’nizi görmeden kendinize genellikle bakabilirsiniz.

Aşağıdaki ipuçları, iyileşene kadar kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir:

Paracetamol ve ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesicileri, yüksek sıcaklık ve ağrıyı azaltmak için alınız – ilacınızla birlikte gelen broşürün uygun olup olmadığını kontrol edin ve 16 yaşın altındaki çocuklara asla aspirin vermeyin.

Burun tıkanıklığını gidermek için burun spreylerini veya damlaları kullanın ve daha kolay solumanıza izin verin – bunlar bir seferde bir haftada fazla kullanılmamalıdır.

Ağzınızı yatıştırmak için yüzünüze ılık paketler uygulayın ve sinüslerden mukus boşaltmasına yardımcı olun.

Burnunuzun iç kısmını bir tuzlu su çözeltisiyle düzenli olarak temizleyerek burun tıkanıklığınızı azaltın ve burun akıntısını azaltın.

Burnunun içinde temizlik

Burun içinizi ev yapımı bir tuzlu su çözeltisi veya bir eczaneden alınan bileşenlerin poşetleriyle hazırlanmış bir solüsyon kullanarak temizleyebilirsiniz.

Çözümü evde yapmak için, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı bodar karbon soda karışımı, soğumaya bırakılmış haşlanmış bir suya karıştırın. Burnunu durulamak için:

Ellerinizi yıkayın ve kurutun

Bir lavabonun üzerinde durun, bir elin avucunu bastırın ve içine az miktarda solüsyon dökün

Suyu bir defada burun deliğine koklayın

Burunlarınız daha rahat hissetene kadar bu adımları tekrarlayın (tüm çözümü kullanmanız gerekmeyebilir). Her gün taze bir solüsyon yapmalısınız. Bir önceki gün yapılan bir çözümü tekrar kullanmayın.

Eczaneler için elinizin yerine kullanabileceğiniz özel cihazlar da mevcuttur. Bunlardan birini kullanmayı seçerseniz, imalatçının kullanım ve temizleme talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Doktorunuzun tedavileri

http://www.sinuziteneiyigelir.xyz/sinuzit-nasil-gecer/ Belirtileriniz şiddetliysa, 7-10 gün içinde düzelmeye başlamayın veya kötüleşiyorsa GP’nize bakın. Kortikosteroid damlalar veya spreyler veya antibiyotikler ile ilave tedavi önerebilirler.

Bu tedaviler yardımcı olmazsa, GP size bir değerlendirme için ve cerrahinin uygun bir seçenek olup olmadığını tartışmak için bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına başvurabilir.

Kortikosteroid damlaları veya spreyler

Kortikosteroidler, steroid olarak da bilinirler, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilen bir grup ilaçtır.

Devamlı sinüzit belirtileri yaşıyorsanız, pratisyen hekiminiz sinüslerdeki şişmeyi azaltmak için steroid burun damlaları veya spreyleri reçete edebilir. Bunların birkaç ay kullanılmaları gerekebilir.

Olası yan etkiler burun tahrişi, boğaz ağrısı ve burun kanamalarıdır.

Antibiyotikler

Doktorunuz sinüslerine bakteriler bulaşmış olabileceğini düşünürse, enfeksiyonu tedavi etmek için bir dizi antibiyotik tableti veya kapsülü reçete edecektir.

Genellikle bunları bir hafta sürebilir, ancak bazen daha uzun bir ders reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin muhtemel yan etkileri, duygu ve hastalanma, diyare ve karın (karın) ağrısıdır.

Ameliyat

Yukarıda bahsedilen tedavileri denemekle birlikte belirtiler düzelmezse, fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESS) adı verilen bir cerrahi tip önerilebilir. Bu, sinüslerden mukus drenajını iyileştirmek için kullanılan bir prosedürdür.

FESS genellikle genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında cerrah burnunuza bir endoskop yerleştirir. Bu, burnunuzun iç tarafını büyüten bir ucunda bir mercek bulunan ince bir tüp. Cerrahın sinüslerinizin açılmasını görmesini ve küçük cerrahi aletleri takmasını sağlayacaktır.

Cerrah daha sonra ya:

Etkilenen sinüsleri bloke eden burun polipleri (büyümeler) gibi tüm dokuları çıkarın

Balonu sönmeden ve çıkarmadan önce (bunlar bir balon kateteri genleşmesi olarak bilinir) sinüslerinizden drenaj kanallarındaki minik bir balonu şişirip şişirin.

Bu prosedürlerin potansiyel yan etkileri ve riskleri arasında, burunda geçici rahatsızlık ve kabuklanma, burundan kanama ve enfeksiyon bulunmaktadır. Riskleri önceden cerrahınızla tartıştığınızdan emin olun.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+5 = ?