logo


01 Kasım 2015

Sinan Şamil Sam son yolculuğuna uğurlandı

Sinan Şamil Sam son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren eski dünya kıtalararası ağır sıklet boks şampiyonu Sinan Şamil Sam için 19 Mayıs Stadyumu Şefik Tetik Boks Salonu’nda tören düzenlendi. Şam’ın kızı Defne babasının tabutunu okşayarak göz yaşı döktü. Boğazın Boğası, Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka mezarlığına defnedildi.

Karaciğer yetmezliği nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ağır silket boks şampiyonu Sinan Şamil Şam için düzenlenen törene Şam’ın eşi Funda, kızları Nilifer ve Defne, sevenleri, Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özaba katıldı.

Şam’ın tabutuna Türk bayrağına sarılarak, tabutun üstüne sembolik boks eldiveni koyuldu. Şam’ın kızı Defne, babasının tabutunu okşayarak göz yaşı döktü.
Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Sinan Şamil Sam’ın, Türk spor tarihinde yeri doldurulamayacak çok bir sporcu olduğunu söyledi.
Kariyerinde çıktığı profesyonel 35 maçın 31’ini kazanan boksörün amcası Talat Sam, törende yaptığı konuşmada, çok üzgün olduklarını dile getirerek, “Sinan her şeyden önce insandı. Bizden desteğini esirgemeyen devlete ve Sinan’ı son yolculuğunda yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz” dedi.

“TEK ÜZÜNTÜM, SPORU YÖNETENLERİN BURADA OLMAMASI”
Kocatepe Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Sinan Şamil Sam, Karşıyaka mezarlığına defnedildi.
Sam’ın cenazesine katılan spor adamları, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın cenazeye katılmamasını eleştirdi. Eski FIFA hakemi Selçuk Dereli, “Sinan hem başarılarıyla hem de kişiliğiyle gönlümüze taht kurmuştu. Çok üzgünüz. Bir üzüldüğüm nokta da Türk sporunu yönlendiren kişilerin burada olmaması. Dünya çapında Olimpiyatlarda, Avrupa da önemli başarılar elde etmiş bir devlet sporcusunun cenazesinde olmaları gerekirdi. İnşallah Sinan Şamil Sam’ın adını her zaman yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

“SPORUN BÜYÜKLERİ İYİ GÜNDE DEĞİL KÖTÜ GÜNDE DE YANIMIZDA OLMALIYDI”

Olimpiyat Şampiyonu halterci Halil Mutlu ise şunları söyledi:

“Sözün bittiği yer. Genç yaşta uğurladık. Tabi ki böyle değerli kardeşlerimizin, sporcularımızın bu şekilde genç yaşta uğurlanması da bizi çok üzüyor. Biz maalesef sporcularımızı sporda var oldukları sürece desteklemek anlamında her zaman yanındayız. Spor bittiği zaman yeni bir hayat başlıyor. Bu tip değerlerin kolay yetişmediğini biliyoruz. Önemli olan o süreçten sonra sporcularımızdan ne kadar faydalanabiliyoruz. Eğer biz bunu başarabilirsek, Türk sporunda böyle bir beklenti içine girebiliriz. Ama var olan değerlerimize sahip çıkmadıktan sonra, o değerlere aday olan sporcularımızı nasıl sahip çıkacağız. Üzülüyoruz, Sinan kardeşimiz bu şekilde uğurlanmayı hak etmedi.”

Cenaze öncesi düzenlenen törenle ilgili eleştirilerde de bulunan Mutlu, “Boks salonundaki izlenimi de gördüm. Üzülüyoruz, bizlere, spora. Destek veren büyüklerimizin sadece iyi günümüzde değil, kötü günümüzde de yanımızda olmalarını çok isterdik.” Ben böyle bir teşkilatın içinde bulunduğum için utandım.! Biz değerlerimize bu şekilde mi sahip çıkıyoruz. Allah herkese sırlı ölümler versin ama eğer ki yarın öyle bir şey olursa vasiyet yazarsam benim cenazemin halter salonuna gitmesini istemem. Orası daha acı bir tabloydu. Çünkü biz oralardan varolduk. Biz oralarda da onları görmek isterdik. Sadece bizleri yarışmaya uğurlarken salona gelmelerini istemiyoruz, her zaman yanımızda görmek isteriz. Söylenecek çok şey var ama ben yinede susayım” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+3 = ?